104-latka głosowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Świat
104-latka głosowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego
PAP/EPA/Katia Christodoulou/zdjęcie ilustracyjne
Na zdjęciu: Cypryjka swój oddaje głos w jednej z komisji.

W odbywających się w niedzielę na Cyprze wyborach do Parlamentu Europejskiego głosowała 104-letnia Eleni Hadjihanna z małej wioski Kotsiatis niedaleko Nikozji. Seniorka powiedziała, że chciała w ten sposób pokazać młodym Cypryjczykom, że udział w wyborach to patriotyczny obowiązek.

Do punktu wyborczego przywiózł 104-latkę jej syn Antonis.

 

"Mój sekret"

 

- Moja mama poinformowała nas już kilka miesięcy temu, że chce wziąć udział w tych wyborach - powiedział Antonis.

 

- Uważa, że młodzi Cypryjczycy powinni bardziej aktywnie włączyć się w życie polityczne kraju. Chce im dać przykład - dodał.

 

Na pytanie Antonisa, na kogo będzie głosować, Eleni tylko go ofuknęła. - Mama oświadczyła mi, że to nie moja sprawa. Powiedziała "mój głos to mój sekret" - powiedział Cypryjczyk Antonis.

 

Hadjihanna, która jest maronitką, urodziła się we wsi Ayia Marina, znajdującej się obecnie na terenie nieuznawanej przez nikogo oprócz Turcji Tureckiej Republice Cypru Północnego. Oprócz Antonisa ma jeszcze 14 innych dzieci.

 

Mniejszość głosuje

 

Maronici są na Cyprze chrześcijańską mniejszością narodową. W przeszłości posługiwali się językiem aramejskim. Ich kościół pozostaje w unii z Rzymem. Obecnie na wyspie mieszka około pięciu tysięcy maronitów. Większość z ich mówi tylko po grecku.

 

Wszystkie cztery istniejące do tej pory wioski maronickie znajdują się na terenie TRCP. W jednej z nich - Kormakitis - maronici mają prawo mieszkać także i teraz. Od kilku lat rząd TRCP zastanawia się  nad zezwoleniem na powrót maronitów do Ayia Mariny. Jak do tej pory bez rezultatu.

 

Cypr został podzielony na dwie części w wyniku wojny w 1974 roku, kiedy na wyspę najechała armia turecka sprowokowana przez nieudany zamach stanu przeprowadzony przez grecko-cypryjskich nacjonalistów, popieranych przez grecką juntę. Od tej pory na wyspie pod egidą ONZ są prowadzone negocjacje mające na celu jej zjednoczenie.

 

W 2004 roku cała wyspa weszła w skład UE, ale acquis commmunaitaire (prawo wspólnotowe) zostało zawieszone po stronie północnej, bo rząd Cypru nie ma nad nią faktycznej kontroli.

maw/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie