Kto głosował na Konfederację? Dobry wynik, choć najpewniej mandatu nie zdobędzie

Polska

Konfederacja KORWiN Liroy Braun Narodowcy zdobyła 6,1 proc. głosów i wprowadzi trzech posłów do Parlamentu Europejskiego - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez IPSOS dla Polsat News. Zagłosowali na nią przede wszystkim młodzi wyborcy; w grupie 18-29 lat jej wynik sięga prawie 19 proc.

Z Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy mandat - według Ipsos - zdobył Jacek Wilk i najprawdopodobniej Konrad Berkowicz i Janusz Korwin-Mikke. 

 

Na Konfederację głosowali młodzi; według IPSOS, wśród osób między 18 a 29 lat zebrała 18,5 proc. ogółu głosów. W tej grupie wyprzedziły ją Prawo i Sprawiedliwość (28,4 proc.) i Koalicja Europejska (27,3 proc.).

 

Poparcie dla Konfederacji maleje wraz z wiekiem: w przedziale 30-39 lat zdobyła 8,9 proc. ogółu głosów, 40-49 lat - 4,8 proc., 50-59 lat - 3,3 proc., a w grupie 60 i więcej lat - 2,4 proc.

 

Konfederację poparło 16,8 proc. głosujących uczniów i studentów, 9,3 proc. osób bezrobotnych, 8,2 proc. właścicieli firm oraz 7,1 proc. dyrektorów i kierowników. 

 

Większe poparcie wśród mężczyzn

 

Na Konfederację głosowali przede wszystkim mężczyźni - stanowili oni 68,7 proc. wyborców tej partii; kobiety - 31,3 proc. - podał IPSOS.

 

Wśród wyborców Konfederacji były przede wszystkim osoby z licencjatem lub wykształceniem wyższym (44,1 proc.) oraz wykształceniem średnim i pomaturalnym - 41,3 proc. 

 

W wyborach do Sejmu w 2015 r. osoby popierające dziś Konfederację, zagłosowały przede wszystkim na partię KORWiN (71,4 proc.). Natomiast niemal co piąty wyborca Konfederacji 4 lata temu poparł komitet Kukiz'15.

 

W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. startowały m.in. Nowa Prawica, poprzednia partia Janusza Korwin-Mikkego oraz Ruch Narodowy. Nowa Prawica zdobyła wówczas 7,15 proc. głosów, co przełożyło się na 4 mandaty, natomiast Ruch Narodowy uzyskał 1,4 proc. i nie wprowadził ani jednego europosła.

 

Wynik Konfederacji jest więc o 2,45 pkt. procentowych mniejszy niż łączny wynik Nowej Prawicy i Ruchu Narodowego w 2014 r. - wynika z badania IPSOS.

 

"Od tego sukcesu już nie uciekniemy"

 

- Od tego sukcesu już nie uciekniemy - powiedział jeden z liderów Konfederacji, poseł Jakub Kulesza (KORWiN) podczas wieczoru wyborczego w Warszawie.

 

- Nasz sukces widać po naszych znajomych, po naszych rodzinach i przyjaciołach i na ulicach, podczas spotkań z Polakami. W sondaże możemy nie wierzyć, ale my to widzimy w Polsce, widzimy, że społeczeństwo uwierzyło w realizację idei prawicowej, idei konserwatywno-liberalnej, idei narodowej - przekonywał Kulesza.

 

Poprosił też wszystkich działaczy i sympatyków Konfederacji, żeby "dzisiaj świętowali", ale - jak dodał - "od jutra wzięli się do jeszcze cięższej pracy", która doprowadzi - jak zapewniał - "do zmiany w Polsce, które nastąpią już tej jesieni".

 

Główne postulaty Konfederacji

 

Konfederację, prócz ugupowania Korwin-Mikkego, utworzyli: Ruch Narodowy, Federacja dla Rzeczypospolitej, stowarzyszenie Skuteczni, organizacja Pobudka, Partia Kierowców oraz Fundacja Życie i Rodzina.

 

Wśród głównych postulatów Konfederacji jest ochrona własności RP przed roszczeniami wysuwanymi m.in. w związku z amerykańską ustawą 447, utrzymanie złotego jako waluty narodowej, ochrona życia od poczęcia do śmierci, ograniczenie imigracji z państw pozaeuropejskich oraz decentralizacja i odbiurokratyzowanie państwa

wka/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie