Zakonnice będą mogły zgłaszać przypadki nadużyć. Powstaną specjalne punkty w klasztorach

Świat
Zakonnice będą mogły zgłaszać przypadki nadużyć. Powstaną specjalne punkty w klasztorach
pixabay/Ane_Hinds; Zdj. ilustracyjne

W żeńskich klasztorach będą punkty, w których zakonnice będą mogły zgłaszać przypadki nadużyć, także seksualnych, ze strony księży, biskupów, spowiedników. Decyzję tę podjęła Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych.

Włoski dziennik "Il Messaggero" poinformował w piątek, że o utworzeniu takich punktów zdecydowano podczas niedawnych obrad Unii w Rzymie, a zobowiązanie do działań na rzecz zwalczania nadużyć zapisano w dokumencie końcowym.

 

Głosi on: "W czasie zgromadzenia poruszono kwestię znaczenia tego, by przełożone generalne były świadome różnych rodzajów nadużyć władzy, jakie mogą mieć miejsce. Zostały zachęcone do rozpoczęcia otwartych rozmów z członkiniami swych zgromadzeń. Podkreślana była stale waga formacji, aby siostry nauczyły się stawiać czoło nadużyciom wszelkiego rodzaju".

 

"Wykorzystywanie zakonnic to poważny problem"

 

Ustępująca przewodnicząca Unii siostra Carmen Sammut, cytowana w gazecie, mówiła też o potrzebie nowego podejścia w reagowaniu na nadużycia wobec nieletnich i bezbronnych osób dorosłych w zgromadzeniach zakonnych i w całym Kościele.

 

O potrzebie walki z nadużyciami wobec zakonnic mówił niedawno papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielkami Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych.

 

- Wykorzystywanie zakonnic to poważny, ciężki problem. Jestem świadom, także tu w Rzymie, problemów, znam informacje, jakie napływają - powiedział 850 zakonnicom z 80 krajów, z którymi rozmawiał w Watykanie.

 

- To nie tylko wykorzystywanie seksualne zakonnic, ale także nadużywanie władzy, sumienia. Musimy z tym walczyć - podkreślił.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie