Szpital zamiast grzebać ludzkie płody miał nakazywać ich utylizację. Prokuratura wszczęła śledztwo

Polska
Szpital zamiast grzebać ludzkie płody miał nakazywać ich utylizację. Prokuratura wszczęła śledztwo
Google Street View

Gorzowska prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo ws. znieważenia zwłok i szczątków ludzkich. Ma ono wyjaśnić, czy szpital w Skwierzynie zamiast przekazywać płody z poronień do pochówku, nielegalnie je utylizował - poinformował prokurator Andrzej Bogacz z Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia tego przestępstwa złożył właściciel jednego z zakładów pogrzebowych w Skwierzynie, który miał wcześniej umowę z miejscowym szpitalem na prowadzenie prosektorium. Jego zdaniem lecznica wbrew przepisom zamiast grzebać ludzkie płody, nakazywała je utylizować. Twierdzi również, że nadal jest w posiadaniu martwych płodów.

 

- Śledztwo zostało wszczęte z artykułu 262 Kodeksu karnego, mówiącego m.in. o znieważeniu ludzkich zwłok. To przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat dwóch. Sprawa została powierzona do realizacji Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu - powiedział Bogacz.

 

Szpital w Skwierzynie należy do Grupy Nowy Szpital Holding SA. Jak poinformowała jej rzeczniczka Marta Pióro, w lutym tego roku zmieniła się firma obsługująca szpitalne prosektorium.

 

- Z nieoficjalnych informacji wiemy, że do prokuratury wpłynęło zawiadomienie, ale na razie nie wiemy, czego ono dotyczy. Będziemy współpracować z prokuraturą w wyjaśnieniu tej sprawy i do czasu, kiedy prokuratura nie zakończy swojego postępowania, nie będziemy udzielać szczegółowych informacji - napisała w przesłanym stanowisku Pióro.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie