Prezydent Białegostoku pisze do abp. Scicluny. Wymienia trzech polskich hierarchów

Polska
Prezydent Białegostoku pisze do abp. Scicluny. Wymienia trzech polskich hierarchów
Twitter/Tadeusz Truskolaski

"Napisałem list do JE Charles Scicluna, Arcybiskupa Metropolity Malty w sprawie Honorowych Obywateli Białegostoku" - poinformował na Twitterze prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W liście wymienia nazwiska trzech polskich hierarchów: kard. Henryka Gulbinowicza, abp. Sławoja Leszka Głódzia i abp. Wojciecha Ziembę.

"Z dużą radością przyjąłem informacje o decyzji Jego Świętobliwości Franciszka dotyczącej skierowania Ekscelencji do Polski w celu gruntownego zbadania doniesień o przestępstwach pedofilskich, popełnianych przez księży katolickich, jak również przypadkach tuszowania tego rodzaju spraw przez hierarchów naszego Kościoła." - napisał w liście do maltańskiego arcybiskupa prezydent Białegostoku. 

 

Abp Charles Scicluna będzie uczestniczył w czerwcu w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy. Maltański arcybiskup z ramienia kurii rzymskiej zajmuje się sprawami wykorzystywania seksualnego przez kapłanów. Był głównym śledczym ws. skandalu nadużyć seksualnych i przypadków ich tuszowania w chilijskim Kościele. W lutym abp Scicluna był w komitecie organizacyjnym pierwszego w historii Kościoła, zwołanego przez papieża, watykańskiego szczytu na temat ochrony nieletnich i walki z pedofilią.

 

Honorowi obywatele miasta

 

"Kolejne materiały mówiące o krzywdzeniu najsłabszych i bezbronnych przez tych, którzy zostali powołani do ewangelizacji i głoszenia Słowa Bożego, którzy powinni służyć wsparciem i być wzorowym, sprawiają ból ludziom dobrej woli niezależnie od ich przekonań religijnych. Tylko radykalne działania wobec takiego zła mogą ocalić wiarygodność i misję Kościoła katolickiego." - napisał do maltańskiego arcybiskupa Truskolaski. 

 

Jak dodał, "obecna sytuacja nie tylko wywołuje głęboki żal, ale uderza w wielu znakomitych duszpasterzy, którzy cierpią wraz ze swoimi wiernymi i pragną ujawnienia całej prawdy, a także wyciągnięcia konsekwencji wobec winnych." 

 

Prezydent Białegostoku zwraca uwagę, "że z punktu widzenia samorządu miejskiego, szczególnie niepokojący jest fakt, że w informacjach o tuszowaniu przestępstw pojawiają się nazwiska dostojników kościelnych, będących Honorowymi Obywatelami Miasta Białegostoku".

 

W  liście wymienia trzech hierarchów: kard. Henryka Gulbinowicza (były metropolita wrocławski), abp Sławoja Leszka Głódzia (metropolita gdański) i abp Wojciecha Ziembę (były metropolita warmiński). 

 

Truskolaski podkreśla, że tytuł honorowego obywatela miasta "nadawany jest osobom, których działalność i postawa powinny stanowić wzór; nie wyobrażam sobie, aby mogły go nosić osoby niegodne tego zaszczytu. Wyrażam nadzieję, że działania Ekscelencji pozwolą nam pozbyć się wszelkich wątpliwości w tej jakże istotnej dla nas sprawie."

 

pgo/luq/ polsatnews.pl, KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie