Eksplozja na deptaku w Lyonie. Są ranni

Świat
Eksplozja na deptaku w Lyonie. Są ranni
Préfet de région Auvergne-Rhône-Alpes et du Rhône

13 osób zostało rannych w wyniku eksplozji, do której doszło w piątek po południu w Lyonie na ulicy Wiktora Hugo. Śledztwo w tej sprawie przejęła paryska prokuratura ds. terroryzmu. Policja poszukuje mężczyzny, który podrzucił plecak lub walizkę z ładunkiem wybuchowym.

Domniemany sprawca zamachu, nagrany przez kamery uliczne, szedł deptakiem prowadząc rower i podłożył ładunek przy wejściu do piekarni w centrum miasta. Mężczyzna był zamaskowany, jego tożsamość pozostaje nieznana.

 

Wśród poszkodowanych dziecko

 

Wśród osób poszkodowanych jest dziecko; 11 rannych zostało hospitalizowanych, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podaje francuska telewizja BFMTV.

 

Wcześniej podawano, że informacje o liczbie osób rannych są sprzeczne; francuska telewizja BFMTV podała, że co najmniej 10 osób zostało rannych, według AP poszkodowanych jest siedem osób.

 

Straż pożarna otoczyła kordonem miejsce wybuchu, policja i wojsko ewakuowały przechodniów.

 

Na miejsce zdarzenia udał się minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner, który wcześniej zarządził wzmocnienie nadzoru nad miejscami publicznymi oraz imprezami sportowymi i kulturalnymi.

 

Według policji ładunek, który eksplodował, był prawdopodobnie bombą domowej roboty, o średniej sile rażenia, wypełnioną między innymi śrubami. Nie jest jasne, czy śledczy uznają ten atak za akt terroryzmu.

 

"Atak"

 

Wcześniej informowano, że śledczy, którzy badają przyczyny eksplozji w Lyonie, oceniają, że najprawdopodobniej doszło do wybuchu bomby - poinformowała francuska prokuratura. Prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał incydent "atakiem".

 

Władze miasta apelują do mieszkańców, by nie zbliżali się do miejsca zdarzenia, które służby porządkowe otoczyły kordonem.

 

Policja poszukuje mężczyzny, który według świadków przejeżdżając na rowerze podrzucił w piątek ładunek wybuchowy w samym centrum miasta, na ulicy Witora Hugo. 

 

 

 

Wyrazy współczucia dla rodzin rannych przekazał na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

 

"Wszystkim bliskim ofiar składam wyrazy współczucia" - napisał na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński.

Brudziński w swoim wpisie zwrócił też uwagę, że "wśród rannych dzisiejszego zamachu bombowego w Lyonie jest podobno 8-letnia dziewczynka".

 

Planujemy kontynuację tematu. 

bas/pgo/ PAP, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie