Zalane bulwary wiślane w Krakowie. Prezydent ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe

Polska

Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Krakowa. Prezydent polecił służbom dyspozytorskim, wchodzącym w skład Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podjęcie stosownych działań.

Zgodnie z przekazanymi w czwartek w południe informacjami Urzędu Miasta Krakowa, w tej chwili miasto dysponuje m.in. 470 m sześc. piasku i 120 tys. worków na piasek. Do godz. 6 magazyn wydał 300 worków z piaskiem i cztery rękawy przeciwpowodziowe. Przygotowanych do wydania jest kolejnych blisko 1,2 tys. worków z piaskiem.

 

Z informacji przekazanych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa i prognoz hydrologicznych stan wody do godz. 12 wzrośnie do 3,6 m. Osiągnięcie stanu ostrzegawczego Wisły na Bielanach (3,7 m) szacowane jest na godzinę 15.

 

Model hydrodynamiczny prognozuje osiągnięcie maksymalnego poziomu w sobotę, 25 maja o godz. 6 na poziomie 5,54 m (stan alarmowy obowiązuje od 5,2 metra).

 

W Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Rozrywka 26 pełniony jest całodobowy dyżur pod numerem telefonu: 12 616 59 99.

 

Od 50 do 90 mm 

 

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłosili ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z możliwymi opadami deszczu i burzami. Obowiązuje ono w czwartek do godz. 18.

 

Meteorolodzy prognozują wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów to od 50 do 90 mm. Ulewom mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk określono na 85 proc.

 

W czwartek, w trakcie dnia, termometry wskażą maksymalnie 14 st. C. Przewidywana temperatura w nocy to 10 st. C.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie