Rząd ma w piątek złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. dyrektywy o prawach autorskich

Polska
Rząd ma w piątek złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. dyrektywy o prawach autorskich
Polsat News

"W piątek rząd polski złoży skargę do TSUE w sprawie ACTA2. Uważamy, że niektóre artykuły tej dyrektywy są sprzeczne z podstawowymi wartościami UE" - poinformował w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Jutro rząd polski złoży skargę do TSUE w sprawie ACTA2. Uważamy, że niektóre artykuły - zwłaszcza obecny 17, dawny 13, czyli popularnie mówiąc związany z filtrowaniem treści to jest artykuł, który zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści" - poinformował w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

 

Na Twitterze ministerstwa kultury napisano dodatkowo: "Wicepremier @PiotrGlinski: Dyrektywa #ACTA2 nie wchodzi w życie automatycznie, ale my dmuchamy na zimne i jutro składamy oficjalną skargę Państwa Polskiego do #TSUE. Mamy też inne możliwości blokowania tej dyrektywy na poziomie legislacyjnym. Zagraża ona podstawowym wartościom".

Unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Państwa UE mają dwa lata na wdrożenie przepisów. Nowe przepisy wzbudzają emocje w niektórych państwach UE, m.in. w Polsce, gdzie określane są mianem ACTA2. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w internecie. Nie poparły ich Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie