Ziobro ws. 9-latki z Gorzowa: poleciłem rozważenie zmiany kwalifikacji prawnej w kierunku zabójstwa

Polska
Ziobro ws. 9-latki z Gorzowa: poleciłem rozważenie zmiany kwalifikacji prawnej w kierunku zabójstwa
Polsat News

Poleciłem swojemu zastępcy, aby objął nadzorem postępowanie i by rozważył zasadność zmiany kwalifikacji prawnej w kierunku zabójstwa z zamiarem ewentualnym - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosząc się do uwięzienia i skrzywdzenia 9-letniej dziewczynki w Gorzowie. Według policji zakneblowane i skrępowane dziecko w chwili znalezienia było bliskie śmierci.

W poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Roman Witkowski poinformował, że prokuratura przedstawiła zarzuty 24-latkowi podejrzanemu o uwięzienie i skrzywdzenie 9-letniej dziewczynki.

 

Prokuratura nie ujawnia zarzutów

 

- Mężczyzna usłyszał zarzuty. Z uwagi na dobro pokrzywdzonej rodziny nie będziemy obecnie podawać ich dokładnej treści. Mogę jedynie powiedzieć, że chodzi o przestępstwo związane z pozbawieniem wolności połączone ze szczególnym udręczeniem i przestępstwo z rozdziału k.k. dotyczącego przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności powiedział prokurator Witkowski.

 

- Czyny, które zarzucono podejrzanemu, są zagrożone karą od 5 do 15 lat więzienia - dodał rzecznik prokuratury.

 

Do przestępstwa doszło w miniony weekend w Gorzowie. Skrępowane i zakneblowane dziecko znaleziono w wersalce, w mieszkaniu podejrzanego - poinformował rzecznik. Dodał, że po przesłuchaniu i przedstawieniu zarzutów, prokurator planuje we wtorek wystąpić do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

 

Jak informuje portal gorzowianin.com, przeciwko 24-latkowi prowadzono w 2013 r. postępowanie dotyczące molestowania dzieci. Umorzono je po opinii biegłych, którzy stwierdzili u mężczyzny niepoczytalność. Wówczas trafił do zakładu psychiatrycznego, z którego wyszedł rok temu.

 

"Niezwykle brutalne i odrażające"

 

Podczas konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro określił to przestępstwo jako "niezwykle brutalne i odrażające". - Jako prokurator generalny wydałem polecenie swojemu zastępcy panu prokuratorowi (Krzysztofowi) Sierakowi, żeby objął nadzorem to postępowanie oraz by rozważył zasadność zmiany kwalifikacji prawnej czynu w kierunku zabójstwa z zamiarem ewentualnym - poinformował Ziobro.

 

- Dzisiaj bowiem przyjęcie nawet zdecydowanych kwalifikacji w sensie opisu, zawartości zła jakie zostało wyrządzone, przez prokuraturę niestety nie oddaje jak się wydaje tego, co powinno stanowić reakcję za tak brutalny czyn - mówił.

 

- Z tych ustaleń, które zostały mi zrelacjonowane wyłania się obraz niezwykle brutalnego działania sprawcy, konsekwencje jego działania winny być rozważone z punktu widzenia bezpośredniego spowodowania skutku w postaci śmierci tej dziewczynki i sprawca musiał brać pod uwagę i godzić się - być może - na taki skutek i dlatego prokuratura będzie miała za zadanie taką analizę na moje polecenie przeprowadzić - powiedział.

 

Matka 9-latki pozbawiona praw rodzicielskich

 

Zatrzymany 24-latek jest znajomym matki dziecka. Śledczy ustalili, że w sobotę kobieta przekazała mu córkę pod opiekę, a kiedy w niedzielę chciała odebrać od niego dziecko, powiedział kobiecie, że dziewczynka oddaliła się podczas spaceru i nie może jej znaleźć.

 

Zdaniem prokuratury, matka również może ponosić winę w zdarzeniu. Według portalu gorzowianin.com, wydział rodzinny i nieletnich Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. zdecydował więc o pozbawieniu jej praw rodzicielskich. 9-letnia Sara i jej 14-letni brat trafią do ośrodka wychowawczego. 

pgo/hlk/wka/ PAP, gorzowianin.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie