Wybory do Parlamentu Europejskiego - jak głosować, żeby nie stracić głosu

Polska

Państwowa Komisja Wyborcza w ramach zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego opublikowała spot z praktycznymi poradami dla wyborców. PKW przypomina m.in., że aby wziąć udział w wyborach należy wziąć ze sobą niezbędne dokumenty, a następnie na otrzymanej karcie do głosowania postawić znak X przy nazwisku jednego z kandydatów.

Wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę 26 maja. W pierwszej kolejności wyborcy muszą znaleźć lokal wyborczy, w którym zagłosują.

 

Znajdź swoją komisję, zagłosuj na kandydata

 

"Taką informację znajdziesz na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń, a nawet w lokalnej prasie i na słupach ogłoszeniowych" - informuje PKW w spocie. Lokale będą otwarte od godz. 7:00 do 21:00.

 

 

Po przyjściu do lokalu wyborczego, komisja poprosi wyborcę o okazanie dokumentu ze zdjęciem np. dowodu osobistego lub paszportu.

 

Sprawdzi też, czy wyborca jest uprawniony do głosowania w danym okręgu. Komisja może też dopisać wyborcę do spisu wyborców, po tym jak ten okaże wypełnione zaświadczenie o prawie do głosowania.

 

Zaświadczenie o posiadaniu uprawnienia do głosowania można uzyskać w swoim rodzinnym urzędzie gminy jeszcze do piątku. W przypadku, gdy wyborca chce głosować w konkretnym obwodzie, musi złożyć wniosek do konkretnego urzędu gminy. Termin składania takich wniosków upływa we wtorek. Zobacz poradnik, w jaki sposób dopisać się do listy wyborców.

 

 

Tylko przy jednym nazwisku

 

Wyborca potwierdza uczestnictwo w wyborach przez złożenie podpisu w odpowiedniej rubryce w spisie wyborców. Następnie komisja wydaje mu jednostronicową kartę do głosowania z listami kandydatów zarejestrowanymi w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk kandydatów. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

 

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

 

Znowelizowany w styczniu 2018 r. Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X, według której są to "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki". Ponadto, nowela wprowadziła przepis, na mocy którego dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Dotychczas w kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można było dokonywać żadnych korekt.

 

Nie zamazywać kratek, nie wynosić kart

 

Państwowa Komisja Wyborcza apeluje jednak, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować.

 

Karta do głosowania na pierwszej stronie będzie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej.

 

Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy, ani też odstępować komukolwiek takiej karty. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

 

Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

 

Rzecznik PKW: instrukcja pozwoli uniknąć pomyłek

 

- Na karcie do głosowania stawiamy tylko jeden znak X, tylko przy nazwisku jednego kandydata. Jeżeli posatwimy znaków X więcej, albo nie postawimy go wcale, to nasz głos będzie nieważny - powiedział Polsat News Wojciech Dąbrówka, rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Rzecznik radzi też, by za każdym razem zapoznać się z instrukcją głosowania, która znajduje się na dole karty do głosowania.

 

- Jeżeli się do niej zastosujemy, z pewnością unikniemy błędów - dodał Dąbrówka.

 

W razie wątpliwości o pomoc można się zwrócić do członków komisji wyborczej. W każdej chwili podczas głosowania służą oni wyborcom pomocą i radą.

 

Wybierzemy 52 europosłów, Polska obsadzi 51 miejsc

 

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybranych ma zostać 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

 

Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

 

W eurowyborach listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych zarejestrowało 6 komitetów. Z listą nr 1 w wyborach do PE wystartuje Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, z nr 2 - Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 - Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a nr 6 - Kukiz'15.

bas/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie