Najstarsze zwierzę w ogrodach zoologicznych Europy żyje w Polsce. Marta obchodzi 89. urodziny

Polska

Pochodząca z Luizjany w USA i od 59 lat mieszkająca w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (Mazowieckie) samica aligatora missisipijskiego o imieniu Marta obchodzi 89-urodziny. To najstarsze zwierzę w europejskich ogrodach zoologicznych, a przy tym - z doświadczeniem filmowym.

W sobotę w płockim zoo odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji jubileuszu Marty. Były m.in. wspólnie odśpiewane "Sto lat" i urodzinowe torty, jeden dla gości, zwłaszcza tych najmłodszych - słodki w kształcie krokodyla, a drugi - dla jubilatki, przygotowany z jej ulubionych przysmaków, ryb i owoców morza.


- Marta pochodzi z nieistniejącego już Reptile Jungle w Slidell w Luizjanie, gdzie wykluła się w 1930 r. Do zoo w Płocku przybyła 19 sierpnia 1960 r. wraz z samcem Pedro. Marta i Pedro zostały zakupione przez Polaka mieszkającego na stałe w USA inżyniera Tadeusza Wągrowskiego w odpowiedzi na "Akcję Krokodyl", polegającą na wysyłce książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej w zamian za zwierzęta dla naszego ogrodu zoologicznego - Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo.

 

"Gwiazda filmowa"


Jak przyznaje, "Marta nigdy niestety nie zaakceptowała Pedro", który z tego powodu - w grudniu 1960 r. - opuścił Płock i zamieszkał w zoo we Wrocławiu. - Jeszcze kilka razy próbowano łączyć Martę z innymi samcami aligatora, ale także bez powodzenia. Żaden z nich jej się nie spodobał. Ostatecznie uznano, że Marta woli wieść życie samotnicy - opowiada Kowalkowska.

Wspomina także o epizodzie "gwiazdy filmowej" w długim życiu aligatorzycy, która już wtedy mieszkała w płockim zoo. - Latem 1970 r. Marta zagrała rolę krokodyla Hermana w telewizyjnym, kultowym już filmie Andrzeja Kondratiuka "Hydrozagadka". Film powstawał nad Zalewem Zegrzyńskim. W pewnym momencie pojawiła się obawa, że Marta może wybrać wolność. Wszystko jednak dobrze się skończyło. Szczęśliwie, gdyż zapewne Marta nie przetrzymałaby zimowych chłodów - przypomina Kowalkowska.

 


Obecnie Marta mieszka w terrarium, które zostało ostatnio dwukrotnie powiększone. - Karmimy ją raz w tygodniu, zwykle w środy, mięsem wołowym lub całymi rybami słodkowodnymi, płotkami czy leszczami. To bardzo łagodny krokodyl. Zawsze akceptuje opiekunów. W ostatnich latach jest może trochę mniej aktywna, ale zważywszy na jej wiek to chyba zrozumiałe - podkreśla Kowalkowska.

 

- Marta jest wyjątkowa. To rekordzistka, jeśli chodzi o długość życia, wobec czego każde jej urodziny bardzo nas cieszą i będziemy je obchodzić dotąd, dokąd Marta będzie z nami. A jak widać, dobrze jej się z nami mieszka - podkreśla Kowalkowska.

 

Nawet 5 metrów długości i 300 kilogramów wagi


Aligator missisipijski (Alligator mississippiensis), nazywany też aligatorem amerykańskim, należy do rzędu krokodyli w gromadzie gadów. Osiąga długość 3 do ponad 5 metrów i masę ciała nawet od 100 do 300 kg. W warunkach naturalnych zamieszkuje brzegi rzek i jezior oraz tereny bagniste południowo-wschodniej części USA.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 8,8 tys. zwierząt z 573 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Są tam także akwaria, gdzie można zobaczyć faunę i florę mórz i oceanów całego globu. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie