Korea Północna zwróciła się do ONZ ws. przejętego przez USA statku

Świat
Korea Północna zwróciła się do ONZ ws. przejętego przez USA statku
Wikimedia/ Dan Scavino Jr

Władze Korei Północnej zwróciły się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie należącego do tego kraju statku transportowego, przejętego przez USA w związku z naruszaniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang.

Ten akt wywłaszczenia jednoznacznie pokazuje, że Stany Zjednoczone są państwem bandyckim, które za nic ma prawo międzynarodowe" - oświadczył ambasador Korei Północnej przy ONZ w datowanym na piątek liście do Guterresa.

 

Treść listu cytuje w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

 

Dyplomata apeluje również do szefa ONZ o "bezzwłoczne podjęcie działań" w tej sprawie oraz twierdzi, że przejęcie transportowca przez USA narusza suwerenność KRLD oraz zasady samej ONZ.

 

"Naruszenie międzynarodowych sankcji" 

 

9 maja ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało o przejęciu dużego północnokoreańskiego statku handlowego "Wise Honest", który transportował węgiel z Korei Północnej, co jest naruszeniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang. Jednostka, zatrzymana w kwietniu 2018 roku w Indonezji, została przetransportowana na Samoa Amerykańskie, terytorium zamorskie USA.

 

Do przejęcia statku doszło w okresie napięć między Waszyngtonem i Pjongjangiem, narastających odkąd w lutym br. w Hanoi załamały się rozmowy między przywódcami obu krajów, Donaldem Trumpem i Kim Dzong Unem, o denuklearyzacji Korei Płn.

 

Na krótko przed przejęciem "Wise Honest" Korea Płn. wystrzeliła rakiety krótkiego zasięgu. Była to pierwsza próba rakietowa Pjongjangu od testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) w listopadzie 2017 roku. Obserwatorzy uznali, że w ten sposób Kim Dzong Un chciał zaprotestować przeciwko odrzuceniu przez Trumpa jego apelu o złagodzenie sankcji.

 

Pjongjang żąda zniesienia nałożonych na niego międzynarodowych sankcji gospodarczych, ale USA wykluczają ustępstwa, dopóki nie zostaną podjęte konkretne kroki w kierunku „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji” Korei Płn.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie