Kard. Nycz powołał zespół ds. zbadania działań podjętych ws. ks. D. Olejniczaka

Polska

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powołała zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych ws. ks. Dariusza Olejniczaka - poinformował w sobotę rzecznik Archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

W skład zespołu powołanego przez kard. Nycza weszli prof. Paweł Wajda, który ma być jego przewodniczącym, mec. Michał Stępniewski oraz ks.dr hab. Marek Stokłosa.

 

Jak poinformowano w komunikacie Archidiecezji warszawskiej, celem prac zespołu "jest troska o ochronę dzieci i młodzieży".

 

Zespół rozpocznie pracę w poniedziałek, a wyniki jego prac kard. Nycz przedstawi odpowiednim władzom kościelnym.

 

11 maja miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchowne. W filmie pokazano, że ks. Olejniczak mimo prawomocnego wyroku sądu prowadził rekolekcje, w których uczestniczyły dzieci.

 

W sprawie księdza Olejniczaka dochodzenie prowadzi też Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów, które zostało wszczęte w dniu 10 kwietnia 2019 r. Zostało zainicjowane zawiadomieniem pełnomocnika jednej z pokrzywdzonych małoletnich.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie