Po zwycięstwie Zełenskiego w wyborach, szef ukraińskiego MSZ podaje się do dymisji

Świat
Po zwycięstwie Zełenskiego w wyborach, szef ukraińskiego MSZ podaje się do dymisji
Wikimedia Commons/Karl Gruber/CC BY-SA 4.0

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył w piątek, że odchodzi ze stanowiska w związku ze zmianą władzy w jego kraju po zwycięstwie w wyborach prezydenckich Wołodymyra Zełenskiego.

- Tak jak obiecałem, napisałem podanie o dymisję. W poniedziałek, w dniu inauguracji, przekażę je Radzie Najwyższej (parlamentowi) i nowemu prezydentowi Ukrainy - powiedział w nagraniu wideo, które opublikował na portalach społecznościowych.

 

Klimkin poinformował, że zawiadomił wcześniej o swojej decyzji prezydenta elekta. - Powinien on mieć prawo do stworzenia swojej ekipy oraz budowy własnej strategii polityki zagranicznej, ale powiedziałem mu, że jestem gotów pomagać mu tam, gdzie potrzeba - zadeklarował.

 

Szef dyplomacji od 2014 r.

 

Minister oświadczył, że decyzję o odejściu ze stanowiska wraz ze zmianą prezydenta podjął już dawno. Oświadczył także, że wystartuje w wyborach parlamentarnych, które powinny odbyć się na Ukrainie jesienią. Nie ujawnił jednocześnie, do której siły politycznej się przyłączy.

 

51-letni Klimkin był szefem ukraińskiej dyplomacji od 2014 roku. Jest zawodowym dyplomatą, zatrudnionym w MSZ od 1993 roku. W latach 2004-2008 był radcą w ambasadzie Ukrainy w Wielkiej Brytanii, zaś od 2008 do 2010 roku sprawował funkcję dyrektora departamentu Unii Europejskiej w MSZ w Kijowie.

 

Od kwietnia 2010 do czerwca 2012 roku był wiceministrem spraw zagranicznych. Następnie, do objęcia w 2014 roku teki ministra spraw zagranicznych, był ambasadorem Ukrainy w Niemczech.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie