Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Rozmawiali o wraku tupolewa i Ukrainie

Polska
Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. Rozmawiali o wraku tupolewa i Ukrainie
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Zwrot wraku TU-154, sytuacja międzynarodowa, w tym sytuacja na Ukrainie oraz polskie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, były tematami piątkowej rozmowy ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem - poinformowało polskie MSZ. Poprzednie spotkanie szefów dyplomacji obu krajów miało miejsce 5 lat temu.

Szefowie dyplomacji Polski i Rosji spotkali się w piątek przy okazji 129. Sesji Komitetu Ministrów Rady Europy odbywającej się w Helsinkach.

 

Jak podało polskie MSZ, głównym tematem rozmowy była kwestia zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. "Minister Czaputowicz podkreślił, że jest to kluczowy element prowadzonego w Polsce śledztwa, a oddanie polskiej własności obiecywał jeszcze w grudniu 2010 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew" - wskazano.

 

"Zapewnił o gotowości współpracy"

 

"Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dla którego wrak polskiego samolotu, tak ważny symbol w świadomości Polaków, miałby nadal być przetrzymywany na terenie Rosji. Potrzebne jest jak najszybsze znalezienie formuły spełniającej oczekiwania strony polskiej i wypełniające obietnice złożone przez rosyjskie władze" - mówił szef polskiej dyplomacji, którego słowa zacytowano w komunikacie polskiego resortu.

 

Według służb prasowych MSZ Czaputowicz i Ławrow "zgodzili się, że istotnym dla zakończenia śledztw polskiego i rosyjskiego, jest zapewnienie równego dostępu obu stronom do wraku". "Minister Ławrow zapewnił przy tym o gotowości współpracy w ramach międzynarodowej pomocy prawnej" - podkreślono w piątkowym komunikacie.

 

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji omówili także szereg aspektów polityki dwustronnej, w tym temat polityki historycznej, współpracy transgranicznej i kwestie nieruchomości dyplomatycznych.

 

Ławrow poruszył ponadto temat znajdujących się na terytorium RP upamiętnień i pomników żołnierzy radzieckich biorących udział w II wojnie światowej. "Szef polskiej dyplomacji zapewnił w tym kontekście o respektowaniu przez Polskę dwustronnej umowy pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską oraz o niezwykle starannej opiece, jaką państwo polskie roztacza nad setkami miejsc pochówku żołnierzy radzieckich i ofiar wojny" - poinformował polski MSZ.

 

Czaputowicz i Ławrow - jak podano - "wyrazili ponadto przekonanie, że powrót do bardziej regularnej formuły spotkań oraz usprawnienie komunikacji na szczeblach roboczych przyczyni się do skuteczniejszego dialogu i rozwiązywania problemów".

 

Pierwsze spotkanie od pięciu lat

 

W najbliższym tygodniu odbędą się, po dwuletniej przerwie, konsultacje polityczne na szczeblu dyrektorów obu resortów spraw zagranicznych.

 

W trakcie spotkania szefowie polskiej i rosyjskiej dyplomacji omówili również kwestie polityki międzynarodowej. "Minister Czaputowicz podkreślił potrzebę pełnego wdrożenia Porozumień Mińskich oraz wyrażoną już wielokrotnie przez społeczność międzynarodową wagę integralności terytorialnej Ukrainy" - czytamy w komunikacie MSZ.

 

Ponowił także zaproszenie skierowane do Rosji do udziału w pracach grup roboczych Procesu Warszawskiego oraz przedstawił program polskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sierpniu br. "Szef rosyjskiej dyplomacji z zainteresowaniem odniósł się w szczególności do kwestii obchodów 70 rocznicy Konwencji Genewskiej. Podzielił także opinię o potrzebie poruszania na forum organizacji międzynarodowych problematyki prześladowania mniejszości religijnych oraz promocji wolności religii" - poinformowały służby prasowe polskiego resortu.

 

Komunikat o rozmowach opublikowało w piątek również MSZ Rosji. Podało, że w kuluarach posiedzenia KMRE odbyło się "krótkie spotkanie" szefów dyplomacji Polski i Rosji. "Omówiono niektóre kwestie dotyczące stosunków dwustronnych i agendy międzynarodowej" - głosi oświadczenie.

 

Rosyjska agencja TASS, informując w piątek o spotkaniu, podkreśliła, że poprzednie rozmowy ministrów spraw zagranicznych obu krajów odbyły się w grudniu 2014 roku.

ml/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie