Wypadek na spływie przełomem Dunajca. Nie żyje flisak

Polska
Wypadek na spływie przełomem Dunajca. Nie żyje flisak
Archiwum Polsat News

Na spływie przełomem Dunajca w środę 50-letni flisak wypadł z tratwy przewożąc turystów. Mężczyzna wpadł do lodowatej wody. Mimo reanimacji nie udało się go uratować - poinformowali słowaccy ratownicy górscy.

Wypadek zdarzył się na wysokości Sromowiec Niżnych niedaleko przystani początkowej spływu około 11.30. Flisak stracił równowagę i wypadł z tratwy. Został wyciągnięty z wody i był reanimowany na brzegu po stronie słowackiej.

 

Na tratwie znajdowało się 10-ciu turystów oraz dwóch flisaków. Po wypadku tratwa dobiła do słowackiego brzegu Dunajca, ponieważ rzeka na tym odcinku stanowi granicą państwa. Poszkodowanego z wody wyłowił drugi flisak i przypadkowy wędkarz. Pozostałym osobom nic się nie stało.

 

- Ponieważ wypadek zdarzył się po stronie słowackiej, to postępowanie na obecną chwilę prowadzą słowaccy funkcjonariusze - powiedziała rzeczniczka nowotarskiej policji Dorota Garbacz.

 

Słowacka Horska Zachranna Sluźba poinformowała, że mężczyzna w wodzie został zauważony w pobliżu przystani Majer na słowackim brzegu Dunajca powożej Czerwonego Klasztoru i Sromowców.

 

 

Spływ przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji Małopolski. Każdego roku korzysta z niego ponad 300 tys. turystów. Spływ odbywa się na drewnianych tratwach, a każda z nich jest obsługiwana przez dwóch flisaków na trasie ze Sromowiec Kątów lub Sromowiec niżnych do Krościenka nad Dunajcem lub Szczawnicy.

 

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy od 1934 r., ale pierwsze spływy turystyczne organizowano tu już w połowie XIX wieku.

 

pgo/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie