Uścisk dłoni - tak, całowanie - nie. Archidiecezja łódzka publikuje dokument o ochronie małoletnich

Polska

"Nietykalność cielesna musi być zawsze szanowana. Dotyk niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Nieludzkie jednak byłoby uciekanie od każdej formy dotyku." - głosi dokument archidiecezji łódzkiej dot. ochrony małoletnich i niepełnosprawnych. Deklaracje o zapoznaniu się z dokumentem ma podpisać każda osoba, która z ramienia Kościoła pracuje z dziećmi i młodzieżą w archidiecezji.

20 maja w życie wejdą "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej archidiecezji łódzkiej".

 

 

Apel abp Rysia

 

Dokument oraz deklaracje respektowania go otrzymali już dziekani archidiecezji. Pismo trafi teraz do wszystkich księży diecezjalnych i zakonnych z terenu archidiecezji oraz świeckich, którzy z ramienia Kościoła są zaangażowani w pracę z dziećmi i młodzieżą: katechetów, organistów, prowadzących scholę parafialną, kościelnych, animatorów pracujących z dziećmi w grupach parafialnych, dyrektorów i nauczycieli szkół czy przedszkoli katolickich, oratoriów parafialnych, a także prowadzących kolonie i zimowiska dla dzieci. 

 

Do archidiecezjalnego pisma dołączono również dokument papieski "Motu Proprio – Vos estis lux mundi".

 

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś zaapelował, aby każdy ksiądz, którzy otrzymał dokumenty, w ciągu tygodnia odesłał do kurii deklarację, że się z nimi zapoznał, a osoby świeckie przekazały ją do swojej parafii. 

 

"Nietykalność cielesna musi być zawsze szanowana"

  

Dokument "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej archidiecezji łódzkiej" szczegółowo wymienia, jakie zachowania względem małoletnich są, a jakie nie są akceptowane. "Nietykalność cielesna musi być zawsze szanowana. Dotyk niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Nieludzkie jednak byłoby uciekanie od każdej formy dotyku." - czytamy w dokumencie. 

 

Jako właściwe zachowanie względem małoletnich wymieniono: "poklepanie po ramionach lub plecach, uścisk dłoni, delikatne objęcie na powitanie, dotyk ramion, rąk, czy barku, werbalne pochwalenie, trzymanie się za ręce w czasie modlitwy, zabawy czy w celu uspokojenia
małoletniego w sytuacji wzburzenia emocjonalnego, trzymanie za ręce dzieci w czasie spaceru, siadanie w pobliżu małych dzieci, podnoszenie lub trzymanie na rękach dzieci poniżej 3 roku życia."

 

Wśród niewłaściwych zachowań wskazano: "wszelkie formy okazywania niechcianej czułości, pełne i mocne uściski, dotykanie piersi, pośladków i okolic intymnych, klepanie w uda lub kolana, łaskotanie lub mocowanie się w mocnych objęciach, masaże, całowanie, w szczególności w usta, kładzenie się lub spanie obok małoletniego, okazywanie czułości w miejscach wyizolowanych, np. łazienki, ubikacje,
prywatne pokoje, komplementowanie odnoszące się do rozwoju fizycznego."

 

Dokument zawiera również wytyczne dotyczące kontaktu z małoletnimi. Zaznaczono, że "Korespondencja mailowa z małoletnimi przesyłana na ich prywatne adresy, a także komunikacja za pośrednictwem telefonu powinna występować tylko i wyłącznie w sytuacjach szczególnych i dotyczących kwestii związanych z dziełem duszpasterskim." Wymieniono, że "informacje wysyłane tą drogą muszą pochodzić z adresu mailowego instytucji (np. parafii, dzieła duszpasterskiego itp.) lub służbowego adresu mailowego albo za pośrednictwem służbowego telefonu."

 

Z kolei w kontakcie z osobami małoletnimi z różną niepełnosprawnością nie powinno się: "wyręczać ich w czynnościach osobistych, które mogą wykonać sami i tym samym uzależniać podopiecznych od opiekunów, infantylizować podopiecznych, lekceważyć żadnych sygnałów świadczących, że podopiecznemu może dziać się krzywda." 


"W przypadku, gdy małoletniemu z niepełnosprawnością należy pomóc przy różnych czynnościach higienicznych, należy to czynić wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych przy zachowaniu pełnej delikatności i intymności. Należy wtedy zaangażować dwie osoby spośród opiekunów." - czytamy w dokumencie.

 

W wytycznych zawarto również zasady, do których powinni stosować się nauczyciele religii. Nie powinni oni m.in. faworyzować wybranych uczniów, powinni unikać wspólnej jazdy samochodem z niepełnoletnimi oraz zaznaczono, że  "nie do zaakceptowania jest noszenie przez nauczyciela katechetę prowokującego stroju i epatowanie nagością w obecności niepełnoletnich".

 

Pełną treść dokumentu można znaleźć tutaj.

 

 

Dziesięć przypadków molestowania małoletnich przez duchownych

 

O powstaniu dokumentu "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej archidiecezji łódzkiej" abp Ryś poinformował już pod koniec marca podczas nabożeństwa pokutnego dla kapłanów tej archidiecezji. - Każdy z księży dostanie go do ręki z prośbą przekazania wszystkim współpracownikom w Kościele - powiedział wówczas. 

 

Podczas nabożeństwa pokutnego abp Ryś ujawnił, że na terenie archidiecezji od 1990 roku doszło do 10 przypadków molestowania małoletnich przez duchownych. Pięć z nich było w wieku poniżej 15 lat, a kolejnych pięć między 15 a 18 rokiem życia. - Trzeba do tego dodać świadectwa jeszcze czterech osób, które przeżyły molestowanie na granicy życia dorosłego, tuż po uzyskaniu pełnoletności - powiedział arcybiskup. - Trzeba też wiedzieć, że to nie jest pełna liczba ofiar, nawet w tych odnotowanych sytuacjach, bo dramatycznie poszkodowani nie są tylko ci młodzi ludzie, których wykorzystano. Poszkodowane są też głęboko ich rodziny, przede wszystkim rodzice - dodał. 

 

Duchowny poinformował, że wymienione przez niego osoby, były ofiarami czterech księży. - Wszyscy z nich zostali poddani osądowi przez Stolicę Apostolską, a trzech postępowaniu prokuratorskiemu - powiedział. Jak dodał, w jeden z przypadków nie jest przestępstwem w świetle polskiego prawa. Jeden z księży został wydalony ze stanu duchownego, kolejny dostał 15-letni zakaz sprawowania posługi duszpasterskiej związanej z kontaktami z dziećmi i młodzieżą. W jednym przypadku Stolica Apostolska orzekła przedawnienie, a czwarty proces trwa. 

 

- W swoimi imieniu i imieniu was wszystkich chce powiedzieć każdej z tych 10 osób: "przepraszam". To jest o 10 osób za dużo. Żaden z tych faktów nie miał prawa się wydarzyć, a się wydarzył. Przepraszam - powiedział abp Ryś. 

 

 

 

"Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej archidiecezji łódzkiej", to nie jest pierwszy tego typu dokument. Podobny wydała Konferencja Episkopatu Polski oraz poszczególne diecezje m.in. warszawsko-praska

 

Łącznie w polskim Kościele od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono przypadki 382 duchownych, którzy wykorzystali seksualnie małoletnich; 198 z nich wykorzystało dzieci poniżej 15 lat, 184 - powyżej 15 lat. Było 625 ofiar. 

pgo/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie