Oszukiwał turystów, wymieniając walutę na "stare" złote

Polska

Policjanci zatrzymali 53-latka, który oszukiwał obcokrajowców odwiedzających Kraków. Poszkodowani wabieni korzystnym kursem wymiany waluty tracili spore sumy, bo mężczyzna wręczał im polskie banknoty sprzed denominacji.

- Zatrzymany usłyszał już zarzuty. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności - poinformował we wtorek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

 

Kilka tygodni temu do I Komisariatu Policji w Krakowie zgłosiła się para turystów, którzy zostali oszukani. Gdy stali pod jednym z kantorów sprawdzając kurs waluty, podszedł do nich starszy mężczyzna oferując wymianę gotówki.

 

Małopolska Policja

 

 

- Z uwagi na bardzo korzystne warunki wymiany i na zaufanie, jakie wzbudził mężczyzna, para zdecydowała się na uliczną transakcję. Obcokrajowcy wręczyli oszustowi 50 euro, w zamian otrzymali dwa banknoty o nominale 10 złotych oraz jeden banknot 200-złotowy. Zadowoleni udali się na zakupy, podczas których usłyszeli, że pieniądze którymi się posługują to banknoty już wycofane z obiegu - mówił Gleń.

 

Policjanci zabezpieczyli monitoring z miejsc, w których według relacji poszkodowanych mógł być widziany oszust. Jego działanie zostało zarejestrowane przez jedną z kamer miejskiego monitoringu. Mężczyzna został zatrzymany kilka dni temu obok kantoru wymiany walut. To 53-letni mieszkaniec Gdańska, który był poszukiwany do odbycia kary za wcześniejsze oszustwa. Podejrzany trafił już do zakładu karnego.

 

Denominacja w Polsce została przeprowadzona w 1995 r.

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze