Dzwonili do klientów i zapraszali na pokazy garnków. 35 tys. zł kary dla firmy "Smak i Zdrowie"

Biznes
Dzwonili do klientów i zapraszali na pokazy garnków. 35 tys. zł kary dla firmy "Smak i Zdrowie"
Pixabay.com/ congerdesign

Ponad 35 tys. zł karę nałożył UOKiK na spółkę Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) za dzwonienie do konsumentów i zapraszanie na pokazy garnków, mimo że nie wyrazili na to zgody - poinformował Urząd we wtorkowym komunikacie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec spółki Smak i Zdrowie z Warszawy, wcześniej działającej pod nazwą Philipiak Polska po zgłoszeniach od konsumentów, którzy skarżyli się na niechciane telefony z zaproszeniami na pokazy naczyń do gotowania marki Philipiak.

 

Powinni mieć zgodę

 

Urząd ustalił, że zlecała ona innej firmie, aby w jej imieniu dzwoniła do konsumentów i zapraszała na pokazy naczyń do gotowania. Jednak nie miała na to ich wcześniejszej zgody. Jak przypomina UOKiK, każdy przedsiębiorca, który dzwoni do konsumenta w celach marketingu bezpośredniego lub zleca to innej firmie, powinien mieć na to jego wyraźną zgodę. Wynika to z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego. Nie można o nią pytać na początku rozmowy. Zgodnie z prawem, trzeba wcześniej uzyskać zgodę klienta na taki kontakt. Konsument powinien wiedzieć komu, w jakim celu i w jakim zakresie jej udziela.

 

Dlatego też - jak poinformował Urząd - Prezes UOKiK uznał, że spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożył karę finansową ponad 35 tys. zł (35 388 zł). Decyzja nie jest prawomocna.

 

To już kolejna decyzja prezesa UOKiK dotycząca naruszenia art. 172 Pt. Pod koniec 2018 r. prezes UOKiK stwierdził, że spółka ACS Medica ze Śremu dzwoniła do konsumentów bez ich zgody.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie