15 lat więzienia za odrąbanie ręki maczetą. Ofiara zmarła niedługo po ataku

Polska
15 lat więzienia za odrąbanie ręki maczetą. Ofiara zmarła niedługo po ataku
Polsat News

Na 15 lat więzienia skazał we wtorek krakowski sąd Wojciecha L., oskarżonego o to, że maczetą prawie odciął rękę młodemu mężczyźnie, który w konsekwencji zmarł. Jak podają media, sprawca i ofiara byli kibicami rywalizujących ze sobą klubów piłkarskich.

Jak głosi wyrok, wydany we wtorek przez krakowski sąd okręgowy, oskarżony Wojciech L., ps. Wojtas, działał z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia Łukasza D.

 

Zadał mu cios maczetą, powodując obrażenia w postaci rozległej, amputacyjnej rany przedramienia, przewidując skutek śmiertelny i godząc się na jego wystąpienie.

 

Jak podkreśliła w uzasadnieniu do wyroku sędzia Jolanta Sepiał, Łukasz D. "stracił życie w wyniku irracjonalnego konfliktu kibicowskiego". - Oskarżony swoim zachowaniem ugodził w najcenniejsze dobro chronione prawem - życie młodego człowieka - argumentowała.

 

Sprawca zapłaci zadośćuczynienie

 

Zauważyła jednak, iż "pomimo że motywacja oskarżonego jest w najwyższym stopniu naganna, nie sposób tracić z pola widzenia, że działał z zamiarem ewentualnym, a nie bezpośrednim".

 

Sąd wymierzył Wojciechowi L. karę 15 lat więzienia. Ma także zapłacić rodzinie swojej ofiary 200 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Do napaści doszło w połowie czerwca 2013 r. w Krakowie; zaatakowany maczetą 23-latek, mimo półtoragodzinnej reanimacji, zmarł z wykrwawienia

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie