Beskidzkie GOPR odwołało zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Polska
Beskidzkie GOPR odwołało zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
BPN

Beskidzcy goprowcy odwołali w niedzielę zagrożenie lawinowe na Babiej Górze. To efekt dodatnich temperatur i opadów deszczu. Warunki na szlakach w wyższych partiach gór są jednak trudne. Można napotkać sporo śniegu - podał ratownik dyżurny Michał Wilczek.

Dotychczas na Babiej Górze obowiązywał pierwszy stopień zagrożenia. - Całodobowe dodatnie temperatury i opady deszczu spowodowały redukcję pokrywy śnieżnej i spadek zagrożenia. Pokrywa śnieżna w płatach występuje głównie w żlebach, kociołkach i zagłębieniach terenowych. Tam istnieje możliwość wystąpienia zsuwów - podał w komunikacie ratownik GOPR Tomasz Kozina.

 

Michał Wilczek w rozmowie z PAP powiedział, że w najwyższych rejonach gór leży sporo mokrego śniegu w płatach. - Warunki na szlakach są trudne. Powyżej przełęczy Brona (1401 m n.p.m. - PAP) warunki są bardziej zimowe niż wiosenne. Warto odpowiednio się na to przygotować. Wskazany jest zimowy sprzęt. Na Pilsku powyżej schroniska warunki również są trudne - powiedział.

 

Wilczek dodał, że w niedzielę w Beskidach jest deszczowo. Temperatura nieznacznie przekroczyła 10 st. C. W partiach szczytowych jest chłodniej.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie