Szczerski: gospodarka i obecności wojskowa USA w Polsce będą m.in. tematami rozmowy Duda-Trump

Polska

Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza, zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza, a także zwiększona obecność wojskowa Waszyngtonu w Polsce będą tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem - powiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że szczegóły, co do terminu i programu wizyty w Waszyngtonie przedstawi strona amerykańska, która będzie gospodarzem. Wyraził nadzieję, że spotkanie uda się połączyć z planowaną na czerwiec wizytą gospodarczą prezydenta w USA dot. energetyki i biznesu.

 

Kwestia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce

 

Szczerski poinformował dziennikarzy, że pod koniec maja udaje się do Waszyngtonu, aby ustalić "merytoryczną i polityczną" treść rozmów.

Pytany, jakie tematy podczas spotkania chciałby poruszyć Andrzej Duda, minister powiedział, że będzie to "kwestie Trójmorza i amerykańskiej obecności biznesowej w infrastrukturze energetycznej, transportowej, telekomunikacyjnej krajów naszego regionu, ale także dwustronna współpraca energetyczna i biznesowa polsko-amerykańska".

 

Jak podkreślił, oczywistym tematem rozmowy jest także kwestia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce. - Te rozmowy się toczą, chcielibyśmy, żeby je skonkludować w ciągu kilku najbliższych miesięcy tak, aby można było ogłosić model zwiększonej amerykańskiej (wojskowej) obecności w Polsce i harmonogram wdrażania - poinformował Szczerski. Dodał, że prezydenci będą też zapewne rozmawiać o zakupie amerykańskiego uzbrojenia dla Polski.

 

Szczerski był też pytany, czy rozmowy mogą też dotyczyć przyjętej przez Kongres i podpisanej w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa Ustawy o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST Act, potocznie zwana ustawą 447). Ustawa dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom, ale jej zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

 

- Jeśli będą takie pytania, my będziemy spokojnie wyjaśniać stanowisko polskie, że ta kwestia jest w polskim rozumieniu zamknięta - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

 

Jak wskazał, tematem rozmowy prezydentów będzie też problematyka międzynarodowa. - Polska dzisiaj aktywnie uczestniczy w polityce międzynarodowej - powiedział minister.

 

Szczerski podkreślił, że podczas wizyty w Białym Domu, Andrzej Duda potwierdzi również zaproszenie dla prezydenta USA, do udziału w Polsce we wrześniowych obchodach wybuchu II wojny światowej.

 

 

Zaproszenie na czerwiec

 

- Otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie dla prezydenta Andrzeja Dudy do złożenia wizyty w Białym Domu wraz z małżonką, na czerwiec tego roku. Jeśli chodzi o szczegóły wizyty, to będzie o tym informować strona amerykańska, jako gospodarz; będzie to teraz przedmiotem ustaleń miedzy kancelariami obu prezydentów - poinformował wcześniej szef gabinetu prezydenta.

 

Szczerski zaznaczył, że prezydent planował wizytę gospodarczą w USA w czerwcu. - Z naszego punktu widzenia było najdogodniej, gdyby można było zorganizować jedną dużą wizytę, która obejmowałaby zarówno Waszyngton, jak i komponent gospodarczy. Ale o tym będziemy jeszcze rozmawiać - powiedział prezydencki minister.

 

Jak dodał, nie jest wykluczone, iż podobnie, jak to było w ubiegłym roku, prezydent uda się do Waszyngtonu po szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Słowieni w dniach 5-6 czerwca.

 

Szczerski dodał, że Inicjatywa Trójmorza będzie zapewne jednym z tematów rozmów prezydentów: Dudy i Trumpa.

 

Szef gabinetu prezydenta poinformował też, że w ostatnim tygodniu maja udaje się do Waszyngtonu, aby omówić polityczny komponent wizyty prezydenta Dudy.

 

O tym, że prezydent USA Donald Trump skierował zaproszenie do polskiej pary prezydenckiej do złożenia wizyty w Waszyngtonie poinformował jako pierwszy portal wPolityce.pl.

 

 

Spotkania polsko-amerykańskie

 

Polska para prezydencka pierwszą wizytę w Białym Domu złożyła 18 września ubiegłego roku. Andrzej Duda spotkał się wtedy z prezydentem USA w Białym Domu, gdzie m.in. doszło do podpisania wspólnej polsko-amerykańskiej deklaracji dot. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

 

Podczas konferencji prasowej polski prezydent wyraził nadzieję, że Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski, a także o wspólnej budowie bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump". Z kolei prezydent USA ocenił, że stałe bazy amerykańskie byłyby "przydatne" dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA.

 

W ubiegłym tygodniu szef MON Mariusz Błaszczak mówił, że wszystko wskazuje na to, iż w tym roku negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi zakończymy sukcesem i że dojdzie do wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

 

W marcu Kancelaria Prezydenta informowała o tym, że Andrzej Duda zaprosił prezydenta USA do Warszawy na 1 września na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. - To zaproszenie podtrzymujemy. Wiemy, że ta data jest wpisana do kalendarza prezydenta Trumpa - mówił niedawno szef gabinetu prezydenta.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie