Sąd wygasił mandat wójta Korczyny. Wcześniej jego konkurent złożył protest wyborczy

Polska
Sąd wygasił mandat wójta Korczyny. Wcześniej jego konkurent złożył protest wyborczy
Zdjęcie ilustracyjne/ flickr.com/ Nowy Dziennik

Dwa głosy różnicy zdecydowały, że wójtem gminy Korczyna (woj. podkarpackie) został w ub.r. bezpartyjny Jan Zych. Jego konkurent, startujący z ramienia PiS, złożył protest wyborczy i domagał się unieważnienia głosowania. Twierdził, że podczas wyborów doszło do licznych uchybień. Sąd wygasił mandat wójta i nakazał ponowne liczenie głosów. Wcześniej radni PiS o niemal połowę obniżyli pensję Zycha.

Protest wyborczy złożył Tadeusz Pelczar, kandydat PiS na wójta Korczyny w wyborach samorządowych w 2018 r. Przegrał walkę o to stanowisko z Janem Zychem w II turze; szalę zwycięstwa przeważyły dwa głosy.

 

Sąd uznał, że wynik wyborów ustalono w niewłaściwy sposób: głosy zliczano ze stosów kart do głosowania, które wcześniej segregowano indywidualnie; sumowano też liczby z karteczek.

 

Jego zdaniem, sposób obliczania wyniku i towarzyszący mu pośpiech mógł mieć wpływ na wynik wyborów. Unieważnił więc ich wyniki i stwierdził wygaśnięcie mandatu wójta Jana Zycha.

 

Nie będzie powtórnych wyborów

 

Wyrok nie oznacza jednak, że mieszkańcy gminy ponownie pójdą do urn. Konieczne będzie jedynie ponowne przeliczenie kart do głosowania w niektórych obwodach w Iskrzyni, Węglówce, Komborni i Korczynie.

 

- Niewątpliwie jest to dobry kierunek w ochronie demokratycznych zasad wyborów - stwierdził Tadeusz Pelczar.

 

Sąd nie przychylił się jednak do pozostałych postulatów samorządowca, który domagał się ponownego głosowania i stwierdzenia, że jeden z przewodniczących komisji nie powinien obejmować tej funkcji.

 

Niższa pensja wójta. "Zatrudnienie wiąże się z motywacją"

 

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych kandydat PiS nie zdobył fotela wójta, lecz klub ten uzyskał większość w radzie gminy. W grudniu radni zdecydowali o obniżeniu zarobków wójta Zycha z 9240 zł do 5040 zł, czyli o 4200 zł.

 

- Zatrudnienie musi się wiązać z motywacją do pracy. Jeżeli pojawia się ocena pracy pracownika to wtedy jest możliwość korekty w górę. Według propozycji przedłożonej w pierwotnym projekcie nie było możliwości podniesienia pensji wójtowi. Podstawowe narzędzie, które służy do motywowania do lepszej pracy zostało wyłączone - mówił na obradach rady jej przewodniczący Piotr Szczygieł z PiS.

 

- Tu wcale nie chodzi oto, żeby Pan zachował jakieś szanse motywowania dla wójta. Uważam, z całym przekonaniem to mówię, że robi pan to z czystej zawiści, złości niczym nie uzasadnionej. Wójt przedstawia swoją osobowością wielkie kompetencje, znajomość tematu i za nim stoją zadania, które zostały wykonane w minionych kadencjach - odpowiedział mu radny Władysław Pelczar (zbieżność nazwisk przypadkowa - red.).

 

Terazkrosno.pl podało, że Jan Zych stał się wówczas najmniej zarabiającym wójtem w powiecie i jednym z najmniej zarabiających w województwie podkarpackim.

wka/prz/ nowiny24.pl, terazkrosno.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie