Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Polska
Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
PAP/Tomasz Gzell

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz inni politycy PiS wzięli udział we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Prócz nich w nabożeństwie uczestniczyli m.in. ministrowie Z. Ziobro i M. Błaszczak, b. szef MON Antoni Macierewicz, posłowie, senatorowie, duchowni, wojskowi oraz rodziny i bliscy ofiar katastrofy.

Po mszy grupa osób przeszła przed Pałac Prezydencki. Wśród nich nie było polityków.

 

Również w piątek rano politycy PiS, w tym Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Piotr Gliński, szef MSWiA Joachim Brudziński, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski wzięli udział w mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, która została odprawiona w kościele seminaryjnym w Warszawie. Również tam byli szef MON Mariusz Błaszczak były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 

Po porannej mszy złożono kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej przy placu Józefa Piłsudskiego.

 

Protestujący wszedł na pomnik smoleński

 

Gdy uczestnicy obchodów dochodzili do Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, na monument wszedł mężczyzna i zawołał do prezesa partii rządzącej: "Kiedy wreszcie skończysz tę szopkę? Dziewięć lat, kiedy przestaniesz oszukiwać ludzi; gdzie jest wrak?". Został odprowadzony do policyjnego wozu.

 

10 kwietnia ubiegłego roku, w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, odbył się 96. ostatni marsz z warszawskiej archikatedry przed Pałac Prezydencki - ostatni z marszy organizowanych w miesięcznice smoleńskie.

 

Prezes PiS powiedział wtedy, że odbyło się 96 marszów - tyle, ile ofiar katastrofy smoleńskiej - i że choć nie będą odbywały się już takie pochody, to miesięcznice będą obchodzone.

 

Ponad 9 lat od katastrofy

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

wka/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze