KCNA: Kim Dzong Un osobiście nadzorował testy balistyczne

Świat
KCNA: Kim Dzong Un osobiście nadzorował testy balistyczne
PAP/EPA/KCNA

Czwartkowe ćwiczenia wojskowe Korei Płn. nosiły nazwę "ostrzał na daleki zasięg" i były nadzorowane przez przywódcę KRLD Kim Dzong Una - podała w piątek rano Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA). Wystrzelenie całego szeregu rakiet potwierdził Pentagon.

W swym czwartkowym komunikacie Pentagon zaznaczył, że ćwiczenia przeprowadzone przez siły zbrojne KRLD polegały na wystrzeleniu szeregu pocisków dalekiego i średniego zasięgu. Rakiety przeleciały 300 km nad Morzem Japońskim, po czym wpadły do wody. W komunikacie podkreślono, że czwartkowe testy nie ograniczyły się do wystrzelenia dwóch rakiet, o czym wcześniej informowało Kolegium połączonych szefów sztabów Korei Płd., bo pocisków było więcej i część z nich to rakiety krótkiego zasięgu.

 

Pentagon dodatkowo powiadomił, że dowództwo amerykańskie pozostaje w ścisłym kontakcie z czynnikami wojskowymi Japonii, której bezpieczeństwo jest najbardziej zagrożone w związku z północnokoreańskimi testami.

 

Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga oświadczył z kolei w piątek, że rząd w Tokio zabiega o podjęcie rozmów dwustronnych z udziałem władz Korei Płn. "bez stawiania warunków wstępnych".

 

"Regularny trening"

 

Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) napisała w swej depeszy, że "towarzysz Kim Dzong Un w dniu 9 maja zapoznał się z planami obrony, a następnie dowodził ćwiczeniami jednostek obrony kraju na odcinku czołowym i na flance zachodniej".

 

"Rzeczywisty pokój i bezpieczeństwo kraju może być zagwarantowane tylko materialną potęgą wojskową, która jest zdolna stanąć w obronie suwerenności" - napisano w komentarzu. KCNA zaznaczyła, że ćwiczenia mają związek z wcześniejszymi rozporządzeniami Kim Dzong Una, który "polecił zwiększenie możliwości uderzeniowych sił zbrojnych KRLD".

 

KCNA twierdzi w swym doniesieniach, że "obecne ćwiczenia prowadzone przez wojsko nie są niczym więcej niż regularnym treningiem, który w żaden sposób nie wpłynął na bezpieczeństwo regionu czy był wymierzony w jakiekolwiek państwo". Taką opinię miał wyrazić jeden z rzeczników ministerstwa spraw zagranicznych KRLD, którego nazwiska nie podano.

 

"Próby balistyczne były kolejnym sygnałem wysłanym pod adresem Waszyngtonu"

 

Pociski miały być wystrzelone z poligonu zlokalizowane w prowincji Pjongjang Północny - twierdzi rosyjska agencja TASS. Dodatkowo, agencja ta poinformowała, że północnokoreańskie środki masowego przekazu opublikowały już dokumentację fotograficzną z miejsca ćwiczeń, która pozwala wnosić, że podczas testów użyto wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dużego kalibru.

 

"Wyrzutnie były umieszczone na pojazdach poruszających się na gąsienicach, a nie na kołach, jak to miało miejsce 4 maja" - pisze TASS. KCNA ze swej strony nie podała, jakich wyrzutni rakietowych użyto podczas testów w czwartek.

 

Agence France Presse zaznacza w komentarzu, że czwartkowe próby balistyczne Korei Płn. zbiegły się z przybyciem do Seulu specjalnego wysłannika ds. Korei Północnej Stephena Bieguna, co potwierdzałoby opinię, że próby balistyczne były kolejnym sygnałem wysłanym pod adresem Waszyngtonu.

 

Czwartkowy test rakiet przeprowadzony przez reżim w Pjongjangu był prawdopodobnie wyrazem protestu przeciwko polityce Waszyngtonu po fiasku szczytu USA-Korea Płn. w Hanoi - ocenił w czwartek prezydent Korei Płd. Mun Dze In. Wezwał Pjongjang do wstrzymania prób.

 

"Bardzo niepokojący" 

 

Pałac prezydencki w Seulu uznał czwartkowy test za "bardzo niepokojący" i poinformował, że szef południowokoreańskiego biura bezpieczeństwa państwowego Czung Uj Jong bacznie obserwuje sytuację.

 

Według południowokoreańskiego wojska pociski zostały wystrzelone z okolic miasta Kusong na północnym zachodzie Korei Płn. W przeszłości startowały stamtąd różnego rodzaju rakiety; przeprowadzono tam m.in. pierwszy udany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) Korei Płn. w 2017 roku - przypomina Reuters.

 

Ponowne podjęcie przez Pjongjang prób balistycznych spotkało się z negatywną reakcją Wszyngtonu, który twierdzi, że łamanie przez KRLD ograniczeń narzuconych przez RB ONZ ma charakter systemowy - marynarka USA przechwyciła północnokoreański statek z dostawami, które podlegają restrykcjom.

 

"Nikt nie jest szczęśliwy" - ocenił sytuację po testach Korei Płn. prezydent Donald Trump, a pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan zapowiedział w czwartek, że Waszyngton użyje wszelkich środków dyplomatycznych, a jeśli te by zawiodły, "będziemy skutecznie zwiększać naszą gotowość do reagowania".

 

Biały Dom chciałby zmusić Kim Dzong Una do wznowienia rozmów. Rokowania między USA i KRLD utknęły w martwym punkcie po zakończonym fiaskiem lutowym szczycie z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una w Hanoi. Obie strony nie doszły tam do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie