Francja: nagroda za rozszyfrowanie napisu sprzed wieków. Wykuto go w skale

Świat
Francja: nagroda za rozszyfrowanie napisu sprzed wieków. Wykuto go w skale
twitter.com/ France 3 Bretagne

2 tys. euro dla śmiałka, który rozszyfruje napis wyryty na płycie znajdującej się we francuskiej miejscowości Plougastel na zachodzie kraju. Tekst wykuto najprawdopodobniej ok. 230 lat temu; składa się z zagadkowych wyrazów i liter, pochodzących z różnych alfabetów.

20-wersową inskrypcję odkryto przypadkowo kilka lat temu na nadmorskiej skale - podało BBC. Bezskutecznie próbowano już poznać jej znaczenie, autora, a także stojącą za nią historię.

 

Napisy składają się ze standardowych liter francuskiego alfabetu, lecz wśród nich są odwrócone znaki, a także litery pochodzące z języków skandynawskich.

 

Na skale znajdują się dwie daty: 1786 i 1787, co może świadczyć o czasie powstania inskrypcji. Można też dostrzec serce zwieńczone krzyżem i statek żaglowy; ten drugi obrazek może być związany z nieistniejącym już fortem wzniesionym w XVIII w. Jego budowa miała wzmocnić obronę pobliskiej zatoki podczas wojny angielsko-francuskiej.

 

"Postanowiliśmy ogłosić konkurs"

 

Część naukowców, którzy badali już płytę, uznała, że tekst może być napisany starszą odmianą języka bretońskiego lub baskijskiego, a jego autor mógł nie do końca poprawnie nimi władać.

 

- Pomyśleliśmy więc, że może na świecie są ludzie, którzy mają potrzebną nam ekspercką wiedzę. Postanowiliśmy ogłosić konkurs - powiedział dla BBC Dominique Cap, burmistrz Plougastel.

 

Fascynaci zagadek lingwistycznych i archeologicznych mogą zgłaszać się do biura burmistrza do listopada; otrzymają tam zdjęcia tajemniczych napisów. W kolejnych miesiącach specjalna komisja wybierze najbardziej prawdopodobną interpretację, a jej autor otrzyma 2 tys. euro.

wka/prz/ BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie