USA przejęły statek handlowy Korei Północnej. Transportował 25,5 tys. ton węgla

Świat
USA przejęły statek handlowy Korei Północnej. Transportował 25,5 tys. ton węgla
pixabay.com/cocozi

USA po raz pierwszy przejęły duży północnokoreański statek handlowy, który transportował węgiel z Korei Północnej, co jest naruszeniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang - podało w czwartek amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

Statek "Wise Honest", który został zatrzymany w kwietniu 2018 roku w Indonezji, z załogą liczącą 24 osoby, został skonfiskowany przez USA i zbliża się obecnie do ich wód terytorialnych - powiedział przedstawiciel resortu.

 

Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w komunikacie, że statek był wykorzystywany przez firmę Korea Songi Shipping Company, która łamiąc amerykańskie przepisy, płaciła załodze oraz za serwisowanie statku w dolarach, przelewając te sumy przez amerykańskie banki.

 

 

Statek transportował 25,5 tys. ton węgla

 

- Płatności sięgające 750 tys. dol. zostały przelane przez konta w amerykańskiej instytucji finansowej w związku z transportem węgla na pokładzie »Wise Honest« w marcu 2018 roku - głosi oświadczenie resortu.

 

Według agencji ONZ monitorujących przestrzeganie sankcji statek transportował 25,5 tys. ton węgla, gdy został zatrzymany. Wartość ładunku wyniosła około 3 mln dol. Władze Indonezji poinformowały, że "Wise Honest" był zarejestrowany jednocześnie pod banderą Sierra Leone i Korei Północnej.

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie