Straż graniczna udaremniła przemyt papierosów wartych ponad 5 mln zł

Polska
Straż graniczna udaremniła przemyt papierosów wartych ponad 5 mln zł
podlaski.strazgraniczna.pl

Próbę przemytu papierosów o szacunkowej wartości ponad 5 mln zł udaremniła Straż Graniczna w powiecie suwalskim (woj. podlaskie), w czasie kontroli ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca zapewniał, że wiezie meble do Czech - poinformowała w czwartek SG.

Jak poinformowała rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz, samochód zatrzymano do kontroli w ramach sprawdzania legalności transportu odpadów. Zachowanie kierowcy wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy, ładunek, którym miały być meble, poddano więc szczegółowej kontroli.

 

 

Okazało się, że w kartonowych pudłach są papierosy; w sumie 360 tys. paczek. Wartość kontrabandy oszacowano na ponad 5 mln zł. 57-letni kierowca został zatrzymany. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Suwałkach, która postawiła Litwinowi zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych. Podejrzanemu grozi wysoka grzywna, więzienie do trzech lat albo obie te kary łącznie.

 

Jak dodała mjr Zdanowicz, od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG ujawnili nielegalne papierosy o wartości ponad 10,2 mln zł.

 

podlaski.strazgraniczna.pl

 

 

Fala przemytów papierosów

 

Pod koniec stycznia ponad 115 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy pogranicznicy odkryli w fiacie ducato, który stał przy lokalnej drodze prowadzącej z Litwy. Kierowcy nie było. Zostawił auto otwarte, stąd przypuszczenie pograniczników, że na widok patrolu SG porzucił samochód z przemytem i uciekł. Ten samochód również miał podrabiane polskie tablice rejestracyjne; w aucie znaleziono tablice oryginalne (również polskie) oraz jeszcze jedną parę podrobionych (litewskich).

 

Pojazd był specjalnie przygotowany na wypadek pościgu, bo były w nim, uruchamiane przyciskami przy kierownicy, specjalnie skonstruowane skrytki, z których na drogę wysypałyby się ukryte w nich kolce.

 

Na początku lutego polski kierowca przewożący busem przemyt papierosów - w czasie próby ucieczki przed blokadą SG w Orłowie k. Bakałarzewa - wjechał w samochód pograniczników i ciężko ranił jednego z funkcjonariuszy. Prokuratura postawiła mu zarzut usiłowania zabójstwa. W dwóch zatrzymanych wtedy busach było łącznie 217 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 3 mln zł.

 

W marcu w okolicach Suwałk zatrzymany został dzięki blokadzie 23-letni Litwin, który miał w furgonetce papierosy o szacunkowej wartości blisko 450 tys. zł, nie zatrzymał się do kontroli i próbował uciec z kontrabandą. Numery rejestracyjne samochodu był podrobione; w pojeździe był również komplet oryginalnych litewskich tablic i kolejnych, nieoryginalnych polskich.(

rob/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie