CBA kontroluje Agencję Rozwoju Przemysłu. Chodzi o sprzedaż akcji dawnej fabryki amunicji

Biznes
CBA kontroluje Agencję Rozwoju Przemysłu. Chodzi o sprzedaż akcji dawnej fabryki amunicji
CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli kontrolę w Agencji Rozwoju Przemysłu. Funkcjonariusze sprawdzają, czy sprzedaż akcji Fabryki Łożysk Tocznych (FŁT) w Kraśniku była zgodna z prawem. Udziały należały do Skarbu Państwa.

 

Kontrolę w Agencji Rozwoju Przemysłu podjęli funkcjonariusze lubelskiej delegatury CBA z wydziału postępowań kontrolnych - poinformował Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

 

- Kontrolę podjęto po świętach wielkanocnych, ma ona potrwać trzy miesiące - do 23 lipca - powiedział Brodowski.

 

Agenci sprawdzą jak były podejmowane i realizowane decyzje o sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych.

 

- Zgodnie z dobrą praktyką współpracujemy z instytucjami uprawnionymi do prowadzenia kontroli - powiedziała rzeczniczka prasowa Agencji Ilona Kachniarz, pytana o kontrolę CBA. - Z tego powodu nie możemy udzielić informacji ani o jej przedmiocie, ani zakresie podejmowanych działań - dodała rzeczniczka.

 

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku

 

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku powstała w 1938 roku jako fabryka amunicji budowana w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po wojnie - w 1948 roku rozpoczęto tam produkcję łożysk. W 1995 roku fabryka została przekształcona w jednoosobową spółkę należącą do Skarbu Państwa.

 

2 sierpnia 2013 roku większościowy pakiet akcji kupiła luksemburska firma ZXY Luxembourg Inwestment S.a r.l. wchodzącą w skład Tri Ring Group Corporation - wynika z informacji na stronach spółki.

 

Fabryka podała, że wcześniej - w ramach restrukturyzacji majątkowej - utworzono spółki zależne z ograniczoną odpowiedzialnością - Zakłady Metalowe Kraśnik zajmujące się produkcją na rzecz obronności państwa, w której 100 proc. udziałów sprzedano PHZ "BUMAR" i produkujący elementy toczne i łożyska igiełkowe Zakład Elementów Tocznych Kraśnik, sprzedany koncernowi Tsubaki-Hoover.

 

Trzecia wydzielona spółka - Elektrociepłownia FŁT produkująca energię cieplną i elektryczną na potrzeby fabryki i miasta Kraśnika - została sprzedana firmie PRATERM.

pgo/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze