5-letnia Ola żyje dzięki pompie insulinowej i opiece mamy, Kobieta straciła zasiłek opiekuńczy

Polska

Pięcioletnia Ola jest chora na cukrzycę i żyje dzięki pompie insulinowej. Mama stale musi sprawdzać jej poziom cukru, ale lekarz orzecznik uznał, że dziewczynka jest samodzielna. Matka straciła 1,6 tys. zł zasiłku opiekuńczego na córkę.

Ola ma pięć lat. Cukrzycę typu pierwszego stwierdzono u niej w ósmym miesiącu życia. Od 4 lat dziewczynka nie rozstaje się pompą insulinową.

 

- Nieraz nie może po cztery godziny jeść, ma wysokie cukry, spadki cukrów, płacze, pretensje. Trzeba dbać o jej dietę, brać pod uwagę jej aktywność fizyczną, pilnować dawek leku - wyjaśnia Ewa Ciszewska, mama Oli.

 

Ola chodzi do przedszkola pod stałą kontrolą mamy, która musi kontrolować poziom jej cukru. Placówka ma jedną pielęgniarkę na kilkaset dzieci i to nie codziennie. Pani Ewa dostawała zasiłek opiekuńczy na córkę. Po 4 latach został jej jednak odebrany. Lekarze z komisji orzekli, że dziecko nie potrzebuje stałej opieki i pomocy

 

- Minęło 4 lata i widocznie poprawiło się funkcjonowanie tego dziecka - mówi Renata Dziąbkowska, przewodnicząca wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w woj. warmińsko-mazurskim.


Odwołanie od decyzji lekarzy nic nie dało. Rodzina Oli walczy teraz z sądzie.

jm/ml/ Polsat News, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!