Doradca wojewody z zarzutem za jazdę bez uprawnień. Wciąż ocenia kwalifikacje instruktorów kierowców

Polska
Doradca wojewody z zarzutem za jazdę bez uprawnień. Wciąż ocenia kwalifikacje instruktorów kierowców
Google Street View

Doradcy wojewody opolskiego Arkadiuszowi Sz. przedstawiono zarzut prowadzenia samochodu bez uprawień, za co grozi kara 2 lat więzienia. Prawo jazdy stracił 12 lat temu. Ten fakt nie przeszkodził w powołaniu go na członka komisji sprawdzającej kwalifikacje kandydatów na instruktorów kierowców. Arkadiusz Sz. zawiesił członkostwo w Prawie i Sprawiedliwości, lecz pozostał pracownikiem biura wojewody.

- Z końcem kwietnia Arkadiusz Sz. usłyszał zarzut za czyny z art. 180a kodeksu karnego - powiedział polsatnews.pl prok. Marek Śledziona z Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim. Sz. przyznał się do zarzucanego mu czynu.

 

Artykuł 180a brzmi następująco: "kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

 

Parkował w miejscu niedozwolonym

 

Doradca wojewody opolskiego i wiceprzewodniczący rady miasta Opole z ramienia PiS Arkadiusz Sz. został zatrzymany przez policję pod koniec stycznia, kiedy zaparkował w miejscu niedozwolonym, przy pasach, niedaleko komendy policji w Nysie. Podczas interwencji okazało się, że polityk stracił prawo jazdy dwanaście lat temu. 

 

Dwa dni wcześniej, wojewoda Adrian Czubak powołał mężczyznę w skład komisji sprawdzającej kwalifikacje kandydatów na instruktorów i instruktorów oraz kandydatów na wykładowców i wykładowców szkolących kierowców. Składa się ona z pięciu osób, w tym z przewodniczącego oraz sekretarza. Arkadiusz Sz. był jednym z trzech pozostałych członków.

 

Sprawdza kwalifikacje kierowców

 

Z opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej zarządzenia wojewody opolskiego numer 47/2019 z dnia 11 kwietnia 2019 r. wynika, że Arkadiusz Sz. jest członkiem Komisji sprawdzającej kwalifikacje kandydatów na instruktorów i instruktorów oraz kandydatów na wykładowców i wykładowców szkolących osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi. Skład komisji został rozszerzony - z 5 do 8 osób. 
 
Zapytaliśmy Opolski Urząd Wojewódzki o to, na jakiej podstawie Arkadiusz Sz. został powołany na członka Komisji skoro od 12 lat nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami oraz o powody, dla których doradca wojewody opolskiego był członkiem tej komisji pomimo, że w styczniu policja potwierdziła, iż nie miał on prawa jazdy. Czekamy na odpowiedź. 
 
Według art. 39. Ustawy o kierujących pojazdami, w składzie komisji musi być trzech członków posiadających: 
 
a) uprawnienia egzaminatora w zakresie prawa jazdy kategorii A, B i C lub instruktora nauki jazdy w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i C+E, wyższe wykształcenie, prawo jazdy kategorii A, B, C i C+E oraz co najmniej 5-letnią praktykę w szkoleniu lub egzaminowaniu kandydatów na kierowców - jedna osoba;
b) uprawnienia instruktora w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C, D, B+E, C+E, D+E i T - druga osoba;
c) wyższe wykształcenie pedagogiczne - trzecia osoba.
 
Anonimowe pismo
 
Jak informuje portal nto.pl, gdy sprawa została nagłośniona przez media, do prokuratury wpłynęło pismo, którego autor poinformował, że Arkadiusz Sz. od kilku lat korzysta z parkingu strzeżonego przed głównym wejściem do opolskiego urzędu wojewódzkiego. Według ustaleń dziennikarzy, miał też pobierać zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych.
 

Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu poinformował, że zarzuty prokuratorskie nie oznaczają, że Arkadiusz Sz. straci mandat wiceprzewodniczącego rady miasta. Mężczyzna może być z urzędu pozbawiony stanowiska dopiero wtedy, gdy zostanie skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności.

 

Sprawą doradcy wojewody zajmowała się prokuratura okręgowa w Opolu, jednak aby uniknąć zarzutu braku bezstronności w postępowaniu wobec polityka Prawa i Sprawiedliwości, śledczy poprosili o przejęcie śledztwa przez prokuratorów spoza województwa opolskiego. Ostatecznie akta sprawy trafiły do prokuratury rejonowej w Lwówku Śląskim.

 

Przebywa obecnie na zwolnieniu chorobowym

 

Jak powiedziała Violetta Porowska, wicewojewoda opolska, a zarazem szefowa PiS w województwie opolskim, Arkadiusz Sz. zawiesił członkostwo w partii i nadal jest pracownikiem biura wojewody. W rozmowie z nto.pl Porowska przyznała, że Arkadiusz Sz. przebywa obecnie na zwolnieniu chorobowym. 

msl/luq/ polsatnews.pl, PAP, nto.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie