Odra w ośrodku w Gostyninie, w którym przebywa m.in. Mariusz T. Część osadzonych odmówiła szczepień

Polska

W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (Mazowieckie) zanotowano przypadki zachorowania na odrę części personelu. Trwa szczepienie przebywających tam osób - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Odra, która jest w tej chwili w Polsce, to choroba przywleczona z zagranicy. dodał popołudniu Szumowski.

- Odra, która jest w tej chwili w Polsce, to choroba przywleczona z zagranicy. Do tej pory sanepid nie zgłosił żadnego ogniska odry endemicznej - powiedział we wtorek dziennikarzom minister zdrowia.

 

Minister był pytany o najnowsze dane mówiące, że od 1 stycznia do 30 kwietnia zanotowano w Polsce 808 przypadków odry. To piętnastokrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy zanotowano 54 takie przypadki.

 

"Przywleczona od osób, najczęściej spoza granicy Polski"

 

- Mamy bardzo dużo zachorowań tzw. odry przywleczonej, czyli od osób, najczęściej spoza granicy Polski, które nie były szczepione, były chore i przywiozły ze sobą szczepy wirusa, które funkcjonują w ich kraju. To nie jest odra endemiczna. Przynajmniej do tej pory sanepid nie zgłaszał żadnego ogniska odry endemicznej - powiedział minister.

 

- Sytuacja w Gostyninie jest taka, że część personelu zachorowała i już wczoraj byli szczepieni pensjonariusze. Dziś są szczepieni kolejni. Wiemy, że część osadzonych tam odmówiła szczepień. Apel ogromny, by poddawać się tym szczepieniom - przekazał wcześniej dziennikarzom szef MZ.

 

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (Mazowieckie) działa od 2014 r. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, ale w opinii dyrektorów placówek powinni być nadal izolowani, bo z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przestępstwa.

 

O umieszczeniu w Gostyninie decyduje sąd na podstawie opinii biegłych. Trafił tam m.in. Mariusz T., pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców.


W Gostyninie przebywają także "wampir z Bytowa", czyli Leszek Pękalski oraz Robert M., który wykorzystywał seksualnie swoją córkę oraz syna i kręcił filmy pornograficzne z ich udziałem.

prz/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie