Algieria: aresztowania ludzi z otoczenia byłego prezydenta. "Kolejny etap demontażu systemu"

Świat
Algieria: aresztowania ludzi z otoczenia byłego prezydenta. "Kolejny etap demontażu systemu"
Pixabay.com/ SofiLayla/ zdj. ilustracyjne

Algierska policja aresztowała w sobotę Saida Buteflikę, najmłodszego syna byłego prezydenta Algierii Abdelaziza Butefliki, który na początku kwietnia podał się do dymisji - podały lokalne władze. Aresztowano także dwóch byłych szefów wywiadu.

Said Bouteflika przez ponad dekadę pełnił funkcję głównego doradcy prezydenta. De facto jednak, jak pisze agencja Reuters, rządził krajem po tym, jak Abdelaziz Buteflika w 2013 roku doznał udaru i poruszał się na wózku inwalidzkim.

 

"Aresztowanie Saida jest kolejnym etapem demontażu systemu Boutefliki" - cytuje Reuters jednego z wysokich rangą polityków algierskich, który chce zachować anonimowość, ale jest bliskim współpracownikiem szefa sztabu armii Ahmeda Gaeda Salaha, który obiecał Algierczykom uwolnić kraj od skorumpowanych polityków, wojskowych urzędników i oligarchów.

 

W areszcie znaleźli się również dwaj byli szefowie wywiadu - generałowie Baszir Atmane Tartag i Mohamad Mediene. Trójka aresztowanych dołączyła do pięciu algierskich miliarderów, w tym kilku zbliżonych do Abdelaziza Butefliki, którzy dwa tygodnie temu znaleźli się w rękach policji w ramach śledztwa korupcyjnego.

 

Pokojowe protesty

 

82-letni Buteflika podał się do dymisji 2 kwietnia pod presją organizowanych od końca lutego wielotysięcznych i w większości pokojowych protestów. Jego rezygnacja nie uspokoiła jednak nastrojów i protestujący nadal wychodzą na ulice, domagając się odsunięcia od władzy całej elity rządzącej krajem od uzyskania niepodległości w 1962 roku. Żądają także pociągnięcia do odpowiedzialności skorumpowanych polityków.

 

Buteflikę na czele państwa tymczasowo zastąpił Abdelkader Bensalah, przewodniczący wyższej izby parlamentu; ma on sprawować ten urząd do wyborów prezydenckich zaplanowanych na 4 lipca. Bensalah także jednak nie ma poparcia w społeczeństwie, które domaga się jego ustąpienia. Autorytetem wśród Algierczyków cieszy się natomiast Salah, który przez wielu uważany jest obecnie jako faktyczny przywódca kraju.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie