Śnieg i przymrozki jeszcze w majówkę. Ostrzeżenia IMGW

Polska

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu dla południowej części województw śląskiego i małopolskiego. Tam poprószy jeszcze w sobotę wieczorem. Meteorolodzy ostrzegają również przez możliwymi opadami śniegu w niedzielę - w powiecie tatrzańskim, w tym w Zakopanem. "Mogą być one intensywne" - ostrzega IMGW. Z kolei na północy Polski mogą wystąpić przymrozki.

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu dla południowej części województw śląskiego i małopolskiego. Opady śniegu są spodziewane w sobotę wieczorem oraz nocą z soboty na niedzielę w woj. śląskim - w powiatach: bielskim i żywieckim; w woj. dolnośląskim - w powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych i kłodzkim.

 

W woj. małopolskim w sobotę późnym wieczorem zacznie padać intensywny deszcz, który w niedzielę nad ranem zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed śniegiem IMGW wydał dla powiatów: suskiego, myślenickiego, nowotarskiego, limanowskiego oraz nowosądeckiego. W powiecie tatrzańskim opady śniegu mają być intensywne. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach do 15 cm.

 

W niedzielę rano przymrozki występować będą głównie w województwach północnych i zachodnich. Tam temperatura może spaść poniżej do - 3 stopni Celsjusza, a przy gruncie nawet do - 5 stopni. W niedzielę najcieplej będzie w rejonie Zielonej Góry - gdzie termometry powinny pokazać 13 stopni Celsjusza. 

 

Twoja Pogoda

 

Możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach w dwóch województwach

 

W związku z prognozowanymi na niedzielę 5 maja ulewami w woj. małopolskim IMGW ostrzega przed wzrostem poziomu wód w dorzeczach Raby, Dunajca oraz Ropy. Lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych zwłaszcza w południowo-wschodniej części województwa. Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

 

Intensywne opady deszczu spodziewane są również w woj. podkarpackim. W związku z tym w dorzeczach Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka spodziewane są wzrosty poziomu rzek - miejscowo do strefy stanów wysokich. Na południu województwa lokalnie mogą wystąpić przekroczenia stanów ostrzegawczych.

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia mogą spowodować zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. IMGW zaleca dużą ostrożność oraz śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej. Na terenach objętych ostrzeżeniem należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. IMGW zwraca też uwagę, by dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

pgo/ml/ PAP, Twoja Pogoda
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie