Prezydent do strażaków: dziękuję wam za waszą służbę

Polska
Prezydent do strażaków: dziękuję wam za waszą służbę
PAP/Rafał Guz

Na placu Piłsudskiego w Warszawie w sobotę odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka, w których udział brali strażacy z całego kraju. Podziękowania za służbę i ratowanie życia złożyli im prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i kierownictwo MSWiA.

Podczas uroczystości prezydent wręczył nominacje generalskie sześciu funkcjonariuszom PSP. Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego do stopnia nadbrygadiera awansowani zostali: zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Tadeusz Jopek, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec, śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Staśkiewicz i łódzki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Wlazłowski.

 

Na placu Piłsudskiego na pierwszy stopień oficerski zostało także promowanych ponad czterystu strażaków, a dwudziestu z rąk prezydenta otrzymało Krzyże Zasługi.

 

Kilkanaścioro dzieci, które wykazały się odwagą i dokonały bohaterskiego czynu, prezydent, premier i szef MSWiA zostało uhonorowanych medalem Młodego Bohatera. Wyróżnienia te przyznawane są od 2016 r. dzieciom, które w sytuacji zagrożenia zachowały opanowanie. W wielu wypadkach odznaczeni medalem uratowali życie poszkodowanym.

 

"Jesteście na każde wezwanie"

 

Prezydent podczas uroczystości podziękował strażakom za służbę i za gotowość do niesienia pomocy, do ratowania życia i mienia. - Bardzo, bardzo za to dziękujemy - powiedział. - Jesteście na każde wezwanie, na każdą potrzebę, bezinteresowni, oddani, wierni. Za to z całego serca dziękujemy w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i całego polskiego społeczeństwa - podkreślił Andrzej Duda.

 

Zauważył też, że służba strażaków jest "niezwykle doceniania" przez całe polskie społeczeństwo i cieszy się najwyższym społecznym zaufaniem.

 

Prezydent podziękował również strażakom za to, że reprezentują nasz kraj poza jego granicami. - Zawsze wtedy, kiedy trzeba, dzielnie stajecie - reprezentujecie nas i robicie ogromne wrażenie swoim profesjonalizmem, wyszkoleniem i oddaniem - Bogu i bliźnim - powiedział Andrzej Duda. Jak wskazał, strażacy od pokoleń podtrzymują wielką tradycję i służą społeczeństwu. - Za to jesteśmy ogromnie wdzięczni - - podkreślił prezydent.

 

"Polska jest z was dumna"

 

Premier w swoim wystąpieniu zaznaczył, że służba strażaków uczy, że państwo musi być dobrze zorganizowane, spójne, a ludzie muszą sobie wzajemnie pomagać i uczyć się tego, jak zapobiegać klęskom i ratować w przypadku, gdy one wystąpią.

 

Szef rządu podkreślił, że odwaga i profesjonalizm polskich strażaków "stały się słynne w Europie" po ubiegłorocznych pożarach w Szwecji, które pomagali gasić. - Polska jest z was dumna, byliście wspaniałą drużyną, która promowała Polskę za granicą, bardzo za to wszystkim strażakom, którzy brali udział w tej akcji i pomagali, i wszystkim, którzy byli z wami, także sercem, dziękujemy - mówił szef rządu.

 

Chwalił też "wspaniałe tradycje straży pożarnej" i strażackiego ducha. Jak przypominał, tego ducha nie zabrakło w trudnych czasach II wojny światowej, gdy komendant Warszawskiej Straży Ogniowej Stanisław Gieysztor organizował strażacki ruch oporu "Skała".

 

- Ta nazwa "Skała" mówi też o waszych charakterach, o waszych obowiązkach (...). Dziś poprzez wasz profesjonalizm, poprzez waszą odwagę dajecie przykład całemu narodowi, wielu z was przechodzi swoistą "próbę ognia". Życzę wam tej wielkiej wytrwałości i siły ducha - mówił premier, zwracając się do strażaków.

 

"Polacy w całym kraju mogą się dziś czuć bezpiecznie"

 

Szef MSWiA dziękował za liczną obecność druhnom i druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych z całego kraju, w tym prezesowi zarządu głównego OSP Waldemarowi Pawlakowi.

 

- Rząd PiS, rząd premiera Mateusza Morawieckiego zawsze stawia znak równości między ochotnikami a funkcjonariuszami, bo pracy, potu, poświęcenia, krwi nie można dzielić. Nawzajem w tak znakomity sposób się uzupełniacie. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej służą swoją wiedzą, kompetencjami, aby szkolić młodych druhów, by ta służba przynosiła jak najlepsze owoce - powiedział Brudziński.

 

- Polska jest jedna, wszyscy obywatele, wszyscy mieszkańcy Rzeczpospolitej, niezależnie od tego czy mieszkają w naszej pięknej stolicy, w innych dużych miastach, aglomeracjach, czy mieszkają na terenach po byłych PGR-ach, na wsi (...) mają takie same prawo do poczucia bezpieczeństwa i to bezpieczeństwo niesiecie wy, funkcjonariusze i druhowie - kontynuował szef MSWiA.

 

Podziękował również premierowi za przeznaczenie 9 mld zł na modernizację służb mundurowych, w tym straży pożarnej. - Po raz pierwszy programem modernizacji służb mundurowych zostały również objęte Ochotnicze Straże Pożarne (...). Nie było w historii OSP tak dobrego czasu dla druhów, jak czas Prawa i Sprawiedliwości; tyle nowego sprzętu do drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych trafia, ale ten sprzęt trafia również do Państwowej Straży Pożarnej - podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji.

 

Jak mówił, Polacy w całym kraju mogą się dziś czuć bezpiecznie, "bo nad ich bezpieczeństwem czuwają świetnie wyszkoleni, ale też coraz lepiej wyposażeni funkcjonariusze i ochotnicy".

 

"Rok 2019 będzie rokiem rekordowych zakupów sprzętu"

 

Do strażaków zwrócił się także wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. - Pragnę wam dzisiaj podziękować za całodobowe czuwanie nad bezpieczeństwem obywateli, nad bezpieczeństwem nas wszystkich - całodobowe i całoroczne, bez chwili przerwy, a nie ma minuty, żeby ktoś w Polsce nie potrzebował waszej pomocy, a wy, bez względu na warunki, z tą pomocą śpieszycie - powiedział.

 

Jak podkreślał, mniej więcej co minutę "strażacy gdzieś w Polsce wyjeżdżają, aby ratować z najróżniejszych opresji naszych obywateli, Polaków i inne osoby, które w Polsce przebywają". Zaznaczył przy tym, że wspólnie z zawodowymi strażakami działają druhowie ochotnicy.

 

Zieliński przypomniał również, że przygotowany przez większość parlamentarną program modernizacji służb mundurowych jest realizowany już trzeci rok i jego zdaniem "przynosi świetne efekty".

 

- To zakupy wyposażenia, sprzętu, a także budowa infrastruktury, także podwyżki uposażeń i wynagrodzeń - mówił. - Rok 2019 będzie rokiem rekordowych zakupów sprzętu, szczególnie tu chcę podkreślić jedną liczbę - mianowicie zakupów wozów bojowych dla ochotniczych straż pożarnych - powiedział, dodając, że planowany jest zakup około 480 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. - To naprawdę skala wcześniej niespotykana - podkreślił wiceminister.

 

Największe zaufanie społeczne

 

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja, od 1999 roku. Zainicjował go australijski strażak na pamiątkę swoich kolegów, którzy zginęli w akcjach gaśniczych.

 

W Polsce każdego roku strażacy ratują ludzkie życie i mienie około pół miliona razy. Cieszą się też największym zaufaniem społecznym. Swoje święto obchodzi dziś ponad 30 tys. strażaków zawodowych z Państwowej Straży Pożarnej, 140 tys. druhów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz ponad 300 tys. strażaków-ochotników niezrzeszonych w systemie ratownictwa.

 

 

Uroczystość św. Floriana - patrona strażaków

 

W sobotę Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość św. Floriana, który jest czczony w całej Polsce głównie jako patron strażaków. Jego figurę umieszczano bardzo często w miastach, by chronił je od pożaru.

 

W katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze tradycyjnie zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji strażaków.

 

Św. Florian, żołnierz i męczennik, jest czczony w całej Polsce głównie jako patron strażaków; święty ma chronić podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Za swojego patrona uważają go również hutnicy, kominiarze, garncarze i piekarze. Ma to swoje źródło w XVI w., kiedy pożar strawił tę część Krakowa, w której znajduje się dzielnica Kleparz. Ocalała jedynie wystawiona na Kleparzu okazała świątynia, właśnie z relikwiami św. Floriana. Został on pierwszym patronem Krakowa.

las/pgo/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze