Świat składa życzenia Polakom z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Świat
Świat składa życzenia Polakom z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Polsat News

Sekretarz stanu Mike Pompeo w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych złożył życzenia Polsce z okazji przypadającej w piątek rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja. Życzenia złożyła także Komisja Europejska.

"W imieniu rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki składam moje gratulacje i najlepsze życzenia Narodowi Polskiemu z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji" - napisał Pompeo w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Departamentu Stanu.

 

"Powszechnie uważana za jedną z pierwszych nowoczesnych konstytucji w Europie, Konstytucja 3 Maja była przełomowym punktem w dążeniu waszego kraju do wolności i demokracji" - dodał.

 

Pompeo przypomniał też o wizycie, którą złożył w Polsce na początku tego roku, podczas której miał okazję zobaczyć "olbrzymi postęp", jaki zrobiła ona od czasu upadku komunizmu. Wyraził także nadzieję, że rok 2019, w którym przypada wiele ważnych rocznic, będzie okazją do wzmocnienia sojuszu między oboma państwami.

 

Uchwalona w 1791 r. Konstytucja 3 Maja była pierwszą ustawą zasadniczą w nowoczesnej Europie i drugą na świecie - po amerykańskiej, która weszła w życie w 1789 r.

 

Jedną z rocznic, o których wspomniał Pompeo, jest obchodzone w tym roku stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.


Sekretarz stanu Mike Pompeo w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych złożył życzenia Polsce z okazji przypadającej w piątek rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja.

 

Życzenia też od KE

 

"Szczęśliwego Dnia Konstytucji, Polsko! 228 lat temu Polska przyjęła swoją konstytucję, pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie i drugą na świecie. W tym tygodniu świętujemy także to, że Polska jest od 2004 r. członkiem rodziny UE" - napisano w opublikowanych na Twitterze życzeniach KE.

 

 

Tekstowi towarzyszy krótki filmik prezentujący mapę Polski, panoramę Warszawy, postać Fryderyka Chopina, Sukiennice w Krakowie oraz logo "Solidarności".

jm/ PPAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze