Potężny cyklon Fani uderzył w Indie. Ewakuowano ponad milion osób

Świat
Potężny cyklon Fani uderzył w Indie. Ewakuowano ponad milion osób
PAP/EPA/STR

Potężny cyklon Fani z wiatrami dochodzącymi do 195 km/godz. uderzył w piątek rano we wschodnie wybrzeże Indii, poinformowały tamtejsze służby meteorologiczne. Przed jego nadejściem z zagrożonych terenów władze ewakuowały ponad milion osób.

Jak na razie nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ale na przekazach wideo ze stanu Orisa, gdzie nastąpiło uderzenie cyklonu, widać jak przewraca on drzewa i słupy wysokiego napięcia oraz zrywa dachy z domów, więc należy się spodziewać dużych strat materialnych. 

 

Jak poinformował Państwowy Departament Meteorologiczny, cyklon uderzył w piątek o godzinie 8 rano czasu lokalnego w wybrzeże Orisa. Przyniósł ze sobą ulewne deszcze i wiatr, wiejący w porywach do 200 km/godz.

 

Władze stanu Orisa poinformowały, że ewakuowano około milion osób z obszarów najbardziej narażonych na skutki gwałtownej pogody.

 

W piątek zamknięto również port lotniczy Bhubaneswar i lotnisko w Kalkucie. 

 

 

Po dotarciu na ląd cyklon zaczął słabnąć

 

Według indyjskich służb meteorologicznych, Fani jest najsilniejszym cyklonem, jaki dodarł do Indii od 2014 r. Dwa lata temu cyklon Ockhi spowodował w Indiach i na Sri Lance śmierć ponad 300 osób, z kolei najpotężniejszy cyklon, który uderzył w stan Orisa, miał miejsce w 1999 r. - zginęło wówczas prawie 10 tys. osób.

 

Zarazem jednak służby meteorologiczne podały, że po dotarciu na ląd cyklon zaczął słabnąć. Przewidują one, że będzie się on teraz przesuwał w kierunku północno-wschodnim i przed sobotnim wieczorem powinien dotrzeć do granicy Bangladeszu

 

PAP/EPA/STR

 

PAP/EPA/STR

 

PAP/EPA/STR

 

PAP/EPA/STR

 

las/ Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie