Ponad 23 tys. zł kosztowało utrzymanie przeciętnego Polaka przez państwo w 2018 roku

Biznes
Ponad 23 tys. zł kosztowało utrzymanie przeciętnego Polaka przez państwo w 2018 roku
Pixabay/BeatriceBB

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) zaprezentowało "Rachunek od Państwa za 2018 r.", który pokazuje strukturę wydatków naszego państwa w przeliczeniu na przeciętnego obywatela. Z przedstawionych wyliczeń wynika, że przeciętny Polak kosztował w ubiegłym roku ponad 23 tys. zł. Na rachunek złożyły się wydatki m.in. na emerytury, renty, oświatę, policję, wojsko, sądy, urzędy, ochronę zdrowia i drogi.

Forum Obywatelskiego Rozwoju od 8 lat analizuje wydatki publiczne przedstawiając je w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski.

 

W 2018 roku "Rachunek od Państwa" na przeciętnego Polaka wyniósł 23 135 zł i był o 1 644 zł wyższy niż rok wcześniej i o 5 117 zł wyższy niż 8 lat temu.

 

W 2011 roku, kiedy po raz pierwszy przedstawiono podobne wyliczenia, wydatki publiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiły 18 018 zł. 

 

Z przedstawionego przez FOR "Rachunku" wynika, że ponad połowę wydatków państwa stanowią: emerytury i renty, edukacja oraz służba zdrowia. Wszystkie wydatki w 2018 roku przedstawiają się następująco: 

 

"Wydatki państwa to nie tylko wydatki budżetu państwa, ale także samorządów, NFZ, FUS zarządzanego przez ZUS, KRUS i wielu innych podmiotów" - przypomina FOR. 

 

"Należy pamiętać, że cały sektor finansów publicznych obejmuje ponad 61 tys. różnych jednostek. Poza wymienionymi należą do niego liczne szkoły, uczelnie, szpitale, ale także podmioty, takie jak np. zarządy cmentarzy komunalnych, parki miejskie i studia filmowe. Ze względu na niemożność pozyskania danych dla wszystkich 61 tys. podmiotów oraz skorygowania przepływów między nimi »Rachunek od Państwa« zawiera pozycję bilansującą »Inne«".

 

Jak zaznacza FOR "ilość płaconych przez konkretną osobę podatków i składek zależy od tego, ile ona zarabia i co kupuje".

dk/grz/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze