Awaria irańskiego tankowca na Morzu Czerwonym. Przewozi ok. 1,1 mln baryłek oleju napędowego

Świat
Awaria irańskiego tankowca na Morzu Czerwonym. Przewozi ok. 1,1 mln baryłek oleju napędowego
Pixabay.com/Inactive account – ID 12019/ zdj. ilustracyjne

Władze Arabii Saudyjskiej powiadomiły w czwartek, że rozpoczęły akcję ratunkową irańskiego tankowca "Happiness I", który uległ awarii na Morzu Czerwonym, w pobliżu wybrzeży saudyjskich.

Według strony internetowej TankersTrackers.com, która monitoruje handel paliwami na morzach, tankowiec przewozi co najmniej 1,1 mln baryłek oleju napędowego i prawdopodobnie uległ rozszczelnieniu.

 

Saudyjskie media podały, że załoga jednostki liczy 26 osób, w tym 24 Irańczyków i dwóch obywateli Bangladeszu. Załoga prawdopodobnie przedostała się na pokład znajdującej się w pobliżu mniejszej jednostki "Sabiti".

 

Tankowiec znajduje się w odległości ok. 70 km na południe od Dżiddy.

 

Ratownicze służby saudyjskie podjęły akcję po otrzymaniu wezwania o pomoc. Załoga podała jako przyczyny "awarię silnika i utratę kontroli nad statkiem".

 

W akcji uczestniczą także służby zajmujące się ochroną środowiska, ale nie potwierdziły one, że doszło do wycieku paliwa.

 

Dotychczas awarii nie potwierdziły władze irańskie. W 2018 roku w katastrofie innego irańskiego tankowca, na Morzu Wschodniochińskim, który zderzył się z inną jednostką, zginęło 32 marynarzy.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie