Wiceszef KE: Unia nie jest krową, którą można wydoić; oczekujemy większego wkładu Polski

Polska
Wiceszef KE: Unia nie jest krową, którą można wydoić; oczekujemy większego wkładu Polski
PAP/Marcin Obara

- Oczekujemy większego wkładu Polski w przyszłość UE - powiedział w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen. Ocenił też, że rozwój gospodarczy Polski jest niezwykły, dzięki członkostwu we Wspólnocie - informuje agencja Reutera.

- UE nie jest tylko maszyną z pieniędzmi, krową, którą można wydoić. Oczekujemy większego wkładu Polski w przyszłość Unii - powiedział Katainen dziennikarzom w Warszawie, cytowany przez agencję Reutera. Wypowiedź ta padła przed odbywającym się w środę w stolicy szczytem z okazji obchodów 15. rocznicy rozszerzenia UE.

 

Komisarz ocenił, że "rozwój gospodarczy Polski jest niezwykły", dzięki członkostwu kraju we Wspólnocie, z której kraj ten dostał ponad 100 mld euro.

 

"Mieliśmy procedurę z art. 7, ale nic się nie wydarzyło"

 

Zastrzegł jednak, że Polska sama stawia się w słabszej pozycji z powodu konfliktu z Brukselą w kwestii rządów prawa. Choć Katainen zauważył, że uruchomiona wobec Polski procedura z art. 7 unijnego traktatu teoretycznie mogłaby doprowadzić do pozbawienia kraju prawa głosu w UE, to przyznał, że na razie proces ten wywołał nieznaczną tylko odpowiedź Warszawy - pisze Reuters.

 

- Obecna sytuacja nie jest dobra, ponieważ mieliśmy w Polsce procedurę z artykułu 7., ale niestety nic się nie wydarzyło - powiedział komisarz.

 

- Konsultacje nie działają i spowodowały różne problemy w innych państwach członkowskich - dodał.

 

"Polska skorzystałaby na członkostwie w strefie euro"

 

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę z art. 7 wobec Polski pod koniec 2017 r. w związku ze zmianami w sądownictwie. Od tego czasu władze w Warszawie wycofały się z kwestionowanych zmian; w Radzie ds. Ogólnych odbyły się w tej sprawie trzy wysłuchania oraz kilka dyskusji w ramach punktu informacyjnego.

 

Jednocześnie fiński polityki ocenił, że Polska jest gotowa na wejście do strefy euro. - Polska to ostrożny kraj pod względem fiskalnym i wiele by skorzystał na członkostwie w strefie euro - powiedział.

 

Katainen jest gościem odbywającego się w środę na Zamku Królewskim w stolicy szczytu 13 państw, które dołączyły do Unii Europejskiej w minionych 15 latach. Together for Europe - High Level Summit wspomina obchody rozszerzenia UE z 2004 r., gdy do Wspólnoty przystąpiła również Polska. W spotkaniu biorą udział m.in. szefowie rządów państw europejskich.

 

1 maja 2004 r. do UE dołączyło dziesięć państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. W roku 2007 roku do wspólnoty dołączyły Rumunia i Bułgaria, a w 2013 roku - Chorwacja.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie