Ołtarz Solidarności w wieprzańskim kościele. "Tylko my mamy w preambule wartości chrześcijańskie"

Polska
Ołtarz Solidarności w wieprzańskim kościele. "Tylko my mamy w preambule wartości chrześcijańskie"
Polsat news/Zdj. archiwalne

- Uważamy, że trzeba budować i wspierać te wartości, które związek zawodowy Solidarność ma w statucie, czyli wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła - powiedział w środę w Wieprzu (śląskie) przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.

W wieprzańskim kościele Niepokalanego Serca NMP w środę poświęcony został ołtarz poświęcony Solidarności. W jego centralnej części znajduje się wizerunek bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Relikwie kapłana wprowadzili uroczyście do świątyni bliscy duchownego: siostra - Teresa Boguszewska, a także starszy brat - Józef z małżonką Alfredą.

 

Na ołtarzu umieszczony został znak Solidarności oraz m.in. słowa św. Pawła: "Zło dobrem zwyciężaj". Do nich w homilii nawiązał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. - (…) To zdanie jest jakby mottem życia i śmierci bł. ks. Jerzego: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" - powiedział duchowny.

 

Jak powiedział biskup, zdanie jest tak silnie związane z ks. Jerzym, że wiele osób jest przekonanych, iż to on jest jego twórcą. - Wziął je od św. Pawła, bo to w Liście do Rzymian je znajdziemy, ale oddał życie za to zdanie, całe życie według niego przeżył, dlatego to rzeczywiście jest jego zdanie. Podsumowuje całe jego życie i śmierć męczeńską - powiedział.

 

Biskup Pindel podkreślił, że obecnie, gdy "pada tyle niepotrzebnych słów, czasem bardzo obraźliwych, poniżających człowieka, nieraz pełnych złości i nienawiści, bardzo często niemających podłoża w prawdzie, ale opartych o wymyślone, złe wiadomości z prowokacji, szczególnie potrzeba tego zdania, które pozostawił bł. ks. Jerzy Popiełuszko".

 

"Robimy co do nas należy"

 

Bezpośrednio przed mszą św. przewodniczący komisji krajowej Związku Piotr Duda zaznaczył, że w wielu polskich kościołach są ołtarze poświęcone Solidarności. - To dla nas bardzo ważne, że możemy kultywować znak Solidarności, ale przede wszystkim kult bł. ks. Jerzego. To nasz obowiązek - powiedział.

 

Piotr Duda nawiązał także do roli Solidarności, związku o chrześcijańskim rodowodzie, we wspólnocie europejskiej. 1 maja przypada 15. rocznica przystąpienia Polski do UE. - Tak była budowana Unia Europejska przez ojców założycieli. Uważamy, że trzeba budować i wspierać te wartości, które związek zawodowy Solidarność ma w statucie, czyli wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła - podkreślił.

 

Jak dodał, Solidarność współpracuje z chrześcijańskimi związkami zawodowymi w innych krajach UE. - To dla nas ważne. Rozmawiamy o tym, by dbać faktycznie o ludzi pracy, ale i o podmiotowość poprzez naukę społeczną Kościoła. To bardzo dobry kierunek. Jako związek zawodowy Solidarność w naszym kraju jesteśmy osamotnieni, bo tylko my mamy w preambułę wpisane wartości chrześcijańskie. Mając jednak takiego patrona, jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko, robimy to, co do nas należy - dodał.

 

Od XV w. Wieprz należał do parafii radziechowskiej, a po 1789 r. wraz z Bystrą i Brzuśnikiem do wyodrębnionej parafii cięcińskiej. W 1948 r. powstał w Wieprzu komitet budowy kościoła. Dwa lata później uzyskał na to zgodę. Budowę utrudniały władze komunistyczne. W 1964 r. metropolita krakowski abp Karol Wojtyła dokonał konsekracji ołtarza i poświęcenia tabernakulum. 22 października 1970 r. abp Wojtyła wydał dekret erygujący parafię w Wieprzu. Budowa świątyni została ukończona dopiero w 1995 r. Konsekrował ją ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie