Ponad 21 lat więzienia dla nauczyciela-pedofila z Barcelony

Świat
Ponad 21 lat więzienia dla nauczyciela-pedofila z Barcelony
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay/3839153

Sąd w Barcelonie skazał w poniedziałek na 21 lat i 9 miesięcy więzienia nauczyciela, który w jednej ze szkół w stolicy Katalonii dopuścił się aktów pedofilskich.

Sąd orzekł, że Joaquin Benitez, pracując w prywatnej katolickiej szkole w Barcelonie, wielokrotnie dopuścił się czynów pedofilskich wobec czterech uczniów. W placówce, prowadzonej przez zgromadzenie Braci Szkolnych Marystów, był zatrudniony w latach 1999-2011.

 

Pracował w szkole uznawanej za prestiżową

 

Skazany jest osobą świecką i pracował w uznawanej za prestiżową, barcelońskiej placówce oświatowej jako nauczyciel wychowania fizycznego.

 

Wprawdzie sąd orzekł, że władze zgromadzenia Braci Szkolnych Marystów, nie ponoszą winy za zdarzenia z udziałem nauczyciela-pedofila, ale w werdykcie wskazał, że dyrekcja szkoły dopuściła się zaniedbań. Sędzia wyjaśnił, że dyrekcja placówki oświatowej postępowała niewłaściwie poprzez zaniechanie "kontroli działań zatrudnionych w placówce osób".

 

Odszkodowania dla ofiar

 

Sędzia orzekł, że z powodu zaniedbań szkoły jej władze muszą wypłacić czterem ofiarom pedofila odszkodowanie w wysokości 120 tys. euro.

 

Sąd w Barcelonie orzekł, iż Joaquin Benitez "swoim działaniem doprowadził do nieodwracalnych szkód" w psychice chłopców, których wykorzystywał seksualnie w okresie, "kiedy ich osobowość nie była w pełni rozwinięta". - Działania oskarżonego uwarunkowały przyszłość jego ofiar i ich dorosłe życie (…). Szkód, które im wyrządzono, nie sposób przełożyć na cenę odszkodowania - stwierdził sędzia.

 

Media wskazują, że mimo wysokiego wyroku skazującego hiszpański wymiar sprawiedliwości nie zastosował wobec pedofila aresztu tymczasowego i po wyjściu z barcelońskiego sądu nadal pozostaje on na wolności.

 

[ZOBACZ TEŻ] "Pedofile wystawili na mnie wyrok". Groźby wobec ojca 12-latki, który współpracował z policją

 

 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie