PO: nie jesteśmy wrogiem polskiego węgla

Polska
PO: nie jesteśmy wrogiem polskiego węgla
Polsat News

Platforma Obywatelska nie jest wrogiem polskiego węgla; walczymy o poprawę jakości powietrza i zdrowie Polaków - zadeklarowali w poniedziałek politycy PO. To reakcja na zarzuty PiS, które w tej sprawie padły pod adresem Platformy w ostatni weekend.

Chodzi o sobotnie wypowiedzi wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego i europosłanki PiS Jadwigi Wiśniewskiej, którzy skrytykowali lidera Platformy Grzegorza Schetynę za deklarację, że jego formacja będzie chciała w ciągu 10 lat zlikwidować węgiel kamienny jako paliwo. Tobiszowski uznał te słowa za "niebezpieczne". - To stygmatyzowanie węgla kamiennego - ocenił.

 

Potrzeba modernizacji polskiego górnictwa

 

Poseł PO-KO Mariusz Witczak zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej, że Platforma Obywatelska nie jest "wrogiem polskiego węgla" - w swym programie ma jedynie postulat poprawy jakości powietrza. - Wyraźnie w naszym programie wyborczym mówimy o tym, że należy w ramach walki o czyste powietrze przekształcać systemy grzewcze w polskich domach - prywatnych, jednorodzinnych, we wspólnotach mieszkaniowych (...) w sposoby dostarczania ciepła za pomocą różnych ekologicznych rozwiązań, również gazu - zaznaczył poseł.

 

- Nie możemy godzić się dzisiaj z sytuacją, w której smog, zanieczyszczone powietrze jest jedną z poważnych przyczyn wielu chorób - dodał Witczak. Wskazywał też na potrzebę modernizacji polskiego górnictwa, tak, aby energia produkowana z węgla była bardziej przyjazna środowisku.

 

"Chcemy, żeby Polacy mogli cały rok otwierać okna"

 

Sławomir Nitras (PO) powtórzył, że celem Platformy Obywatelskiej jest, aby do 2030 roku z polskich domów zniknęły piece węglowe. - Nie dlatego, że jesteśmy przeciwko polskiemu węglowi, tylko dlatego, że chcemy, żeby Polacy mogli cały rok otwierać okna, bo dzisiaj wielu z nich - ze względu na to jakie mają piece i jakie piece mają ich sąsiedzi - przez okres grzewczy nie mogą otwierać okien, bo powietrze jest niezdrowe - mówił poseł PO-KO.

 

Polityk PO wskazywał przy tym, że w ubiegłym roku do Polski trafiło prawie 20 mln ton węgla z Rosji. - Utrzymywanie dzisiaj w Polsce tej ilości pieców służy rosyjskiej gospodarce i nakręcaniu produkcji i sprzedaży węgla z Rosji - ocenił Nitras.

 

Zasugerował przy tym, że politycy PiS mają w tym interes. "Słuchamy tych raportów służb specjalnych o powiązaniach pana (Marka) Falenty z mafiami kontrolującymi rynek rosyjski. Może tu jest jakieś powiązanie? Na pewno interes polityczny" - powiedział Nitras.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie