Napad na kościół, zginął pastor i pięcioro wiernych

Świat
Napad na kościół, zginął pastor i pięcioro wiernych
Flickr/Jeff Attaway/CC BY SA 2.0

Niezidentyfikowani osobnicy, którzy napadli w niedzielę na protestancki kościół na północy Burkiny Faso, zastrzelili pastora i pięcioro wiernych - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu tego kraju Remy Fulgance Dandjinou. Rzecznik podkreślił, że był to pierwszy tego rodzaju napad na kościół w tolerancyjnej religijnie Burkinie Faso.

Państwowe radio Burkiny Faso poinformowało w poniedziałek, że do ataku doszło w miejscowości Silgadji w prowincji Soum. Agencja AFP pisze, powołując się na anonimowego świadka, że napastnicy podjechali do kościoła na motocyklach w czasie, kiedy wychodzili stamtąd wierni. Strzelili kilka razy w powietrze, po czym otworzyli ogień do ludzi.

 

W Burkinie Faso doszło w ostatnich latach do wielu krwawych zamachów terrorystycznych. Ich celem były zazwyczaj miejsca uczęszczane przez obywateli państw zachodnich. Początkowo ataki ograniczały się do północy kraju. Z czasem ich areną stała się też stolica.

 

Sytuacja pogorszyła się w ostatnich trzech latach. Dżihadyści powiązani z Al-Kaidą i Państwem Islamskim, w wielu przypadkach operujący z baz w sąsiednim Mali, usiłują poszerzać swoje strefy wpływów w rejonie Sahelu, dokonując wielu zamachów terrorystycznych.

 

W 2017 r. Burkina Faso, Mali, Mauretania, Niger i Czad utworzyły, przy wsparciu Francji, siły Sahel G5, których zadaniem jest zwalczanie grup terrorystycznych działających w regionie Sahelu

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!