"Jak zarobić pierwszy milion? Zapisać się do PiS". Schetyna na konwencji Koalicji w Poznaniu

Polska

- Jak zarobić pierwszy milion? Zapisać się do PiS. Po co ciężko pracować, uczyć się, ryzykować, zakładać firmę? - pytał w sobotę na konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Poznaniu lider PO Grzegorz Schetyna. Jak dodał, politycy PiS "już dawno przegonili Europę, jeśli chodzi o ich własny poziom życia i luksusy".

Schetyna mówił, że niedługo Poznań może być jednym z najlepszych miast do życia w Europie, a Wielkopolska - jednym z najbogatszych regionów.

 

- To jest wasze przeznaczenie, to jest nasze przeznaczenie, tylko że nawet najlepszy samorząd - czy wojewódzki, czy miejski nie zrobi wszystkiego sam. Praca najlepszych ludzi tu na miejscu może pójść na marne, jeżeli nie będzie dobrego gospodarza w całym kraju - wskazywał lider PO.

 

Dodał, że lepsza przyszłość nie nastąpi, jeśli rząd dalej będzie w UE pośmiewiskiem. - Po to jesteśmy, żeby ludzie tu, i w Poznaniu i w całej Polsce nie stracili swojej przyszłości, przyszłości, która im się należy, żeby mogli żyć jak na zachodzie Europy, bo to jest już na wyciągnięcie ręki, po to jesteśmy i dlatego zwyciężymy - podkreślił Schetyna.

 

Przekonywał, że Koalicja Europejska ma bardzo silną reprezentację w Wielkopolsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego - m.in. b. premier Ewę Kopacz, b. premiera Leszka Millera, który - jak podkreślił Schetyna - wprowadził Polskę do UE.

 

- Nie ma przyszłości Polski bez Europy, ale Europa to nie tylko PE, najważniejsza jest Europa tu w Polsce, przede wszystkim polski rząd musi być na europejskim poziomie, na zachodnioeuropejskim poziomie" - powiedział Schetyna. "Tylko, że chodzi o to na jakim poziomie władza rządzi, a nie na jakim żyje - dodał.

 

Mówił, że PiS już dawno przegonił Europę, jeśli chodzi o ich własny "poziom życia i luksusy". - W kategorii dorabiania się na władzy ścigają się z politykami Rosji czy republik azjatyckich. O tym mówi cała Polska, mówi się w Europie. Jak zarobić pierwszy milion? Zapisać się do PiS. Po co ciężko pracować, uczyć się, ryzykować, zakładać firmę? - pytał lider PO.

 

Jak dodał, politycy PiS "tworzą nową kastę partyjnych mandarynów, odgrodzeni od ludzi płotami i barierkami".

 

"Gdyby dziś Polska ubiegała się o członkostwo w UE, nie zostałaby przyjęta"

 

- Dla państwa jednej partii, dla państwa upartyjnionych sądów po prostu w UE nie ma miejsca. Gdyby dziś Polska ubiegała się o członkostwo w UE, to nie zostałaby do niej przyjęta, więc niech nikt nie mówi, że polexit to przesada - powiedział Schetyna.

 

- My - PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni powołaliśmy wspólnie Koalicję Europejską, bo wiemy, że obecne wybory do PE, jesienne wybory do polskiego Sejmu i Senatu to będzie wielki wybór i nie damy wyprowadzić Polski z Europy ani formalnie ani mentalnie - dodał.

 

Lider PO przekonywał, że KE będzie uczestniczyć w wielkich europejskich projektach.

 

- Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady - zapewniał Schetyna.

 

Marsz 18 maja

 

- Zapraszam na wielki marsz, który zorganizujemy 18 maja w Warszawie. Zapraszam, jako Koalicja Europejska. Zapraszam was z Wielkopolski, z Pomorza i z Podlasia. Was, nauczycieli i was niepełnosprawnych. Was z mniejszości i z większości - mówił Schetyna.

 

Jak dodał, zaprasza młodych i starszych, wszystkich, którzy "chcą wolnej, europejskiej Polski".

 

- Ale kolejny nasz wielki wybór, kolejny krok ku wymarzonej Polsce przyszłości, ten krok będzie w głosowaniu 26 maja i wtedy zwyciężymy - przekonywał.

 

"Wasz protest miał sens"

 

- My chcemy innej Polski. Chcemy Polski dla Kowalskiego, a nie dla Kaczyńskiego. Będziemy z Polakami, a nie nad Polakami, wystarczy szanować ludzi, wtedy skończy się złodziejstwo, ale skończy się też kłamstwo, skończy się nienawiść. Zacznie się rozsądek i praca, i wtedy wróci zaufanie - mówił Schetyna podczas konwencji.

 

Nawiązał też do zawieszonego protestu nauczycieli. - Chcę dziś powiedzieć nauczycielom, wasz protest miał sens, wasza determinacja zrobiła na nas wszystkich wielkie wrażenie. Uważnie słuchaliśmy tego, co mówiliście. Mamy największy szacunek dla was i waszej pracy. Zaraz po wyborach usiądziemy do poważnej, uczciwej rozmowy, ale już dziś bez warunków wstępnych mamy dla was propozycje, które spełnią wasze postulaty - mówił.

 

"Szukacie hitlerowców, a nie widzicie neofaszystów pod własnym nosem"

 

Zaznaczył jednocześnie, że to nie jest wszystko. - Chcemy, aby polska edukacja była najlepsza na świecie. Jeśli osiągnęły to takie kraje, jak Finlandia czy Estonia, to my Polacy też możemy to osiągnąć, tylko warto pamiętać o prostym fakcie, że nie da się zorganizować szkoły bez nauczycieli - zaznaczył.

 

- Będziemy mieli najlepszą edukacje dla naszych dzieci, ale musimy zrobić to razem. Razem z nauczycielami, z rodzicami i z samorządami i zrobimy to w warunkach wspólnej pracy, szacunku i dobrej woli, a nie wojny i podstępów - podkreślił szef PO.

 

Jak wskazał przyszłość to równy i nieograniczony dostęp do najlepszej edukacji dla wszystkich dzieci. - To jest klucz do ich indywidualnego powodzenia, ale też do dobrobytu i siły całej Polski - mówił.

 

- Niedawno premier Morawiecki porównał polskich sędziów do hitlerowskich kolaborantów. Minister (Patryk) Jaki mówił o nauczycielach, że przypominają mu Wehrmacht czy okupanta. W kraju, który stracił miliony córek i synów, kraju, który widział niemieckie obozy koncentracyjne, to jest obelga najwyższa. A jednocześnie te same władze chcą patrzeć, jak ulicami Warszawy 1 maja maszerują ONR-owcy - mówił Schetyna.

 

- Szukacie hitlerowców wśród nauczycieli, a nie widzicie neofaszystów pod własnym nosem. To niegodne i to się skończy - dodał.

 

PiS silny jest w gębie

 

- Politycy PiS często mówią, że są silni, zwarci i gotowi; są silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki, do ucieczki przed problemami Polaków - mówił podczas sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej w Poznaniu lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.


Kosiniak-Kamysz mówił również, że wybory do PE de facto będą pierwszą turą wyborów parlamentarnych.

 

- Jeżeli będzie sygnał, jeżeli damy wiarę i nadzieję w to, że potrafimy wygrywać, że potrafimy się zjednoczyć, że potrafi przekonać do nas naszych rodaków, że dajemy im otuchę i nadzieję, to wygramy wybory parlamentarne i zmienimy Polskę - powiedział lider PSL.

 

Podkreślił, że Koalicja Europejska ma w Wielkopolsce silną listę i na trzecim miejscu jest europoseł PSL z Wielkopolski Andrzej Grzyb.

 

- Będzie bronił wartości, tych wartości chrześcijańskich, wartości cywilizacji europejskiej, wartości szacunku dla każdego człowieka, to jest ta nasza kotwica konserwatywna, kotwica chadecka tu w Wielkopolsce, a PSL jest tą kotwicą - konserwatywną, chadecką, centrową w Koalicji Europejskiej - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

 

Przekonywał, że ostatnie lata pokazują w Polsce zawłaszczanie państwa oraz butę i arogancję władzy, a ostatnie dni wskazują na upadek dialogu społecznego i wykluczenie partnerów społecznych z dyskusji.

 

"Chce spłynąć do Brukseli"

 

Lider PSL mówił, że obecny obóz rządzący jest głuchy na problemy Polaków; wskazywał, że PiS często mówi o swojej sile, o tym, że są silni, zwarci i gotowi. "Są silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki, do ucieczki przed problemami Polaków" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

 

- Jak był problem z niepełnosprawnymi to pani premier (Beata) Szydło spływała Dunajcem, dziś chce spłynąć do Brukseli - dodał.

 

Podkreślił jednocześnie, że krytyka nie wystarczy i trzeba pokazać alternatywę, że Polska może być inaczej zarządzana. "To jest też cel Koalicji Europejskiej - pokazać, jak należy rządzi, jak należy zmieniać państwo na lepsze - powiedział lider PSL.

 

Mówił, że trzeba przywrócić dialog społeczny, wzmocnić pozycję Rady Dialogu Społecznego, a każda ustawa powinna podlegać prawdziwym konsultacjom. Wskazywał tez, jak istotne jest dbanie o zdrowie Polaków, dlatego - jak zapowiedział - zostanie wprowadzony europejski program walki z chorobami nowotworowymi.

 

Kosiniak-Kamysz żądał także od rządu zabezpieczenia środków na straty spowodowane przez suszę, jakiej jeszcze nigdy w kwietniu w Polsce nie widziano.

las/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie