Niemiecki rząd: ochrona obywateli Rosji była pretekstem do aneksji Krymu

Świat
Niemiecki rząd: ochrona obywateli Rosji była pretekstem do aneksji Krymu
Lizenz Creative Commons CC-by-sa V. 3.0

Wicerzeczniczka niemieckiego rządu Ulrike Demmer podkreśliła, że pretekstem do aneksji Krymu przez Moskwę była konieczność obrony obywateli Rosji. Skomentowała w ten sposób dekret ułatwiający przyznawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom wschodniej Ukrainy.

Demmer odrzuciła argumenty rosyjskie, stwierdzając, że nie można porównywać praktyk Kremla i innych państw.

 

- Wynika to z postępowania Rosji w ostatnich latach. Wystarczy wspomnieć aneksję Krymu, która została uzasadniona obroną rosyjskich obywateli - powiedziała wicerzeczniczka niemieckiego rządu na piątkowej konferencji prasowej.

 

Berlin zaniepokojony

 

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, który upraszcza uzyskiwanie obywatelstwa jego kraju przez mieszkańców samozwańczych republik ludowych, utworzonych przez prorosyjskich separatystów w części obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

 

Demmer oświadczyła, że Berlin jest głęboko zaniepokojony krokiem Kremla.

 

- To bardzo alarmujący sygnał. Domagamy się od wszystkich partnerów, w tym Rosji, realizacji porozumień zawartych w Mińsku - dodała, podkreślając, że terytoria, których dotyczy dekret, są częścią Ukrainy.

 

Nadawanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkającym tam osobom jest sprzeczne z duchem i celami porozumień mińskich z 2014 roku, dotyczących zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy, podważa suwerenność Ukrainy i jest przeciwieństwem pilnie potrzebnych kroków, które doprowadziłyby do deeskalacji sytuacji - podkreśliła Demmer.

 

Przedstawicielka niemieckiego rządu przypomniała, że zarówno Berlin jak i Paryż wciąż traktują tzw. format normandzki (spotkania przedstawicieli Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji) jako instrument rozwiązania konfliktu.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie