Matka Boska z tęczową aureolą w płockiej parafii. Szef MSWiA: kulturowe barbarzyństwo

Polska
Matka Boska z tęczową aureolą w płockiej parafii. Szef MSWiA: kulturowe barbarzyństwo
Twitter/Krzysztof Kasprzak

Jedną z płockich parafii oklejono plakatami z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, na którym postacie Maryi i Dzieciątka otoczone są nimbami w barwach tęczy. - Nie może być zgody w imię pseudotolerancyjnych "happeningów" na kulturowe barbarzyństwo - podkreślił szef MSWiA Joachim Brudziński.

Do zdarzenia doszło w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. W sobotę rano parafianie poinformowali jej proboszcza, że zauważyli wokół kościoła, m.in. na koszach i przenośnych toaletach, plakaty ze sprofanowanym wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Aureole przedstawionych na obrazie Maryi i Dzieciątka zamiast złotego koloru miały barwy tęczy.

Szef MSWiA profanację tę nazwał "kulturowym barbarzyństwem" i zapowiedział, że sprawą z urzędu zajmie się policja. "Jak się dowiedziałem w Płocku dokonano profanacji, świętego od wieków, dla wszystkich pokoleń Polaków, wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Sprawą z urzędu zajmie się Policja. Nie może być zgody w imię pseudotolerancyjnych »happeningów« na tego typu #kulturowebarbarzyństwo" - napisał w sobotę na Twitterze.


Ogromny ból spowodowała profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która miała miejsce w Płocku w nocy z 26 na 27 kwietnia. Ta profanacja napełnia bólem i niepokojem Polki i Polaków, dla których Jasnogórska Ikona jest świętością - czytamy w komunikacie rzecznika KEP ks. Pawła Rytel-Andrianika.

 

W przekazanym w sobotę komunikacie, rzecznik Episkopatu Polski zwraca się z apelem, aby "niezależnie od przekonań i osobistych poglądów szanować uczucia religijne ludzi wierzących".

 

Jak poinformowała sierż. szt. Marta Lewandowska z Komendy Miejskiej w Płocku, czynności w tej sprawie podejmują funkcjonariusze tamtejszej policji.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie