Wypadek dwóch samochodów ciężarowych w Szubinie. Na drogę wylała się żrąca substancja

Polska
Wypadek dwóch samochodów ciężarowych w Szubinie. Na drogę wylała się żrąca substancja
Polsat News

Droga krajowa nr 5 jest nadal zablokowana w Szubinie (Kujawsko-Pomorskie), gdzie nocą z czwartku na piątek doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Ruch być może zostanie wznowiony dopiero w sobotę. Cysterna uczestnicząca w wypadku przewoziła substancję żrącą - TDI. Trwa neutralizacja cieczy.

W wypadku uczestniczyły dwa samochody ciężarowe. Jeden z nich to cysterna, która uległa rozszczelnieniu. Przewoziła substancję żrącą dwuizocyjanian toluilenu - TDI.

 

Trwa neutralizacja

 

- To dość trudna akcja ze względu na środek, który był przewożony. TDI to substancja żrąca. 8 ton tego środka wypłynęło z cysterny, a 15 ton odpompowaliśmy do podstawionej nowej cysterny. W tym momencie trwa neutralizacja. Po niej będą trwały czynności prokuratorsko-dochodzeniowe m.in. oględziny biegłych - powiedział rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Toruniu st. kpt. Arkadiusz Piętak.

 

Dodał, że następnie służby czeka usuwanie pojazdów oraz zanieczyszczonej gleby.

 

- To będzie oczywiście usuwane na parkingi i do firm, które mają stosowne pozwolenia i uprawnienia. Nie ma ich niestety zbyt dużo. Konieczna jest bowiem infrastruktura pozwalająca na przyjęcie tego rodzaju pojazdów i odpadów. Do tego zbliża się długi weekend majowy, co nie ułatwia sprawy - dodał rzecznik prasowy.

 

- TDI to substancja toksyczna, która stosowana jest do produkcji pianek miękkich np. w produkcji materacy czy obić krzeseł - powiedział rzecznik straży.

 

"Nie wiem, czy trasa zostanie dziś odblokowana"

 

Piętak ocenił, że akcja potrwa jeszcze od kilku do kilkunastu godzin. Na miejscu kieruje nią kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak. - Komendant utworzył tutaj sztab i dowodzi akcją - poinformował Piętak. - Nie wiem, czy trasa zostanie dziś odblokowana - dodał.

 

Kierowcy, którzy brali udział w wypadku, znajdują się w szpitalu. Jeden jest ciężko, a drugi lekko ranny.

 

- Ich obrażenia związane są zarówno z wypadkiem, jak także z wyciekiem cieczy - wskazał Piętak.

 

Droga krajowa nr 5 łączy województwo kujawsko-pomorskie z wielkopolskim i dolnośląskim. Policja wyznaczyła objazd przez miasto Szubin - starym przebiegiem trasy.

las/ PAP, RMF24

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze