Para prezydencka zainaugurowała akcję "sadziMy". "Tu był las i tu będzie las"

Polska

Prezydent Andrzej Duda z małżonką zainaugurowali w piątek ogólnopolską akcję #sadziMy. Posadzili dęby w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel (woj. pomorskie), przez które w sierpniu 2017 r. przeszedł huragan, niszcząc setki hektarów lasu. - Sadzenie lasu to jest taka specyficzna umiejętność, ale jak widać radzę sobie - powiedział w Polsat News Andrzej Duda.

W akcji wzięło udział ponad tysiąc osób m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi.

 

Łącznie w piątek i w sobotę ma zostać posadzone 100 hektarów lasu, czyli 300 tys. drzew. 

 

- Mam nadzieję, że wspólnymi siłami ten las odtworzymy, on wyrośnie i tak jak tamten miał 140 lat, tak mam nadzieję, że ten będzie miał jeszcze więcej i będzie mógł sobie tutaj spokojnie rosnąć - powiedział prezydent.

 

- Sadzimy dęby szypułkowe, wiec bardzo solidne drzewa. Liczę na to, że żadna wichura ich nie przewróci - dodał.

 

"Trudno sobie wyobrazić, że pozostawimy taką bliznę"

 

Zaznaczył, że odtworzenie lasu zniszczonego przez huragan ma znaczenie "symboliczne".   

 

- Tu był las i tu będzie las. Tego pragną miejscowi ludzie, tego pragną ci, którzy tutaj przez wiele dziesięcioleci  wypoczywali, przyjeżdżali tutaj. Las jest symbolem Borów Tucholskich. Trudno sobie wyobrazić, że pozostawimy taką bliznę, taką wyrwę w tych pięknych lasach. One musza zostać odtworzone - powiedział Andrzej Duda.

 

Według prezydenta, "potrzebujemy drzew, bo drzewa to wypoczynek, drzewa to czyste powietrze".

 

- Im więcej będziemy mieli lasów, tym pochłanianie dwutlenku węgla będzie skuteczniejsze - przypomniał. Jak powiedział, trzeba zasadzić 220 mln drzew. 

 

Po akcji para prezydencka podziękowała uczestnikom wydarzenia okrzykiem harcerskim. 

 

    

 

Do posadzenia na własnym gruncie

 

Do akcji #sadziMy można dołączyć w całej Polsce. W nadleśnictwach od rana czeka ponad sto tysięcy sadzonek do posadzenia na własnym gruncie. 

 

Przed rozpoczęciem akcji #sadziMy para prezydencka złożyła kwiaty przy kamieniach upamiętniających tragiczną śmierć podczas nawałnicy w 2017 r. dwóch harcerek z obozu harcerskiego w Suszku. 

 

dk/dro/ polsatnews, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie