CBA zatrzymało dwie osoby w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy m.in. w MSWiA

Polska
CBA zatrzymało dwie osoby w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy m.in. w MSWiA
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby, które miały usiłować wyłudzić 30 tys. zł. Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy w MSWiA, Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Katowicach i u jednego z posłów - dowiedziała się PAP.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że zatrzymani za usiłowanie wyłudzenia, to przedsiębiorca i lokalny działacz z Dąbrowy Górniczej.

 

Brodowski powiedział, że to pierwsze zatrzymania w rozwijającym się śledztwie CBA, dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, śląskim urzędzie ochrony zabytków i u posła na Sejm RP.

 

Zarzuty usiłowania wyłudzenia 30 tys. zł

 

-Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, po przeprowadzeniu czynności i przeszukań przekazani do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która nadzoruje działania Biura. Tam usłyszeli zarzuty usiłowania wyłudzenia 30 tys. zł, a prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze - powiedział Brodowski.

 

Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyźni mieli usiłować wyłudzić łapówkę w zamian za załatwienie spraw związanych z realizacją remontu elewacji jednego z kościołów w Dąbrowie Górniczej.

 

Brodowski przypomniał, że do zajścia przestępstwa powoływania się na wpływy nie jest konieczne faktyczne posiadanie takich kontaktów i możliwości.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie